maj 11, 2021

Dodatkowe środki z funduszy europejskich dla zakładów opieki długoterminowej

Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, niemal tysiąc Domów Pomocy Społecznej, Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych i hospicjów skorzystało do tej pory z unijnego wsparcia, w projekcie realizowanym przez NFZ. Od 7 maja trwa kolejny nabór wniosków dla chętnych placówek. Środki z dotacji przeznaczone są na wynagrodzenia oraz zakup środków ochrony przed zakażeniem koronawirusem dla personelu.

Dzięki środkom finansowym z projektu personel placówek opieki długoterminowej i hospicjów otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie, jeśli ograniczy swoją pracę do jednej placówki. Chodzi przede wszystkim o pielęgniarki, ratowników medycznych, fizjoterapeutów, opiekunów medycznych i członków personelu pomocniczego. Warunkiem jest zatrudnienie w DPS, ZOL lub w hospicjum. Dodatek do pensji należy się także ww. osobom, dla których te placówki były jedynymi miejscami pracy. Dodatkowe wynagrodzenie wypłacane jest z pensją.

Jak informuje NFZ, ograniczenie pracy do jednego miejsca znacznie zwiększa bezpieczeństwo, zarówno personelu, jak i pacjentów. Wtedy ryzyko transmisji wirusa i zakażenia jest mniejsze.

Obok dodatków do pensji, placówki opiekuńcze zyskują środki na zakup płynów do dezynfekcji i niezbędnej odzieży ochronnej dla personelu, co jak informuje NFZ, gwarantuje większy poziom bezpieczeństwa i redukuje zagrożenie zakażeniem się koronawirusem. To ważne dla opiekunów i ich podopiecznych, wśród których przeważają osoby starsze, często schorowane, dla których wirus jest szczególnie niebezpieczny.

NFZ ogłosił dodatkowy nabór wniosków dla chętnych placówek opieki długoterminowej. Do tej pory z puli prawie 250 milionów złotych, która jest w projekcie, skorzystało blisko tysiąc placówek z całej Polski. W sumie wydano już ponad połowę tej kwoty. Pozostałe środki zostaną uruchomione w dodatkowym naborze. Środki pochodzą z Programu Wiedza Edukacja Rozwój, finansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego. Realizatorem projektu jest NFZ, który przyjmuje wnioski o dotację, podpisuje umowy i wypłaca środki.

Wnioski można składać do 31 maja 2021 r. w specjalnej aplikacji internetowej NFZ COVID-19

Źródło: www.nfz.gov.pl


konferencja
Raport
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2021 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności