cze 1, 2021

Kiedy finalna wersja rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych na zlecenie?

Maciej Miłkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia w rozmowie z portalem "Co w zdrowiu?" przyznał, że liczył, iż znowelizowane rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie wejdzie w życie 1 lipca. Wszystko wskazuje jednak na to, że na wyczekiwany przez środowisko pacjentów oraz producentów wyrobów medyczny akt prawny trzeba będzie jeszcze poczekać. 

Jak poinformował minister Maciej Miłkowski wciąż brakuje wniosków z konsultacji publicznych. Do opublikowanego na początku kwietnia projektu nowelizacji rozporządzenia napłynęło bardzo wiele uwag, a departament zajmujący się dokumentem nadal nie zakończył ich analizy.

- W związku z tym nie przedstawiono mi wniosków. Mam nadzieję, że wydarzy się to na dniach, bo zmiany są bardzo pilne, szczególnie w kontekście wcześniej przeprowadzanych uwag. NFZ - jako płatnik - już wcześniej mówił, że będzie musiał trochę zmienić system informatyczny i nie będzie w stanie zrobić tego bardzo szybko. Dlatego też myślę, że na zmianę tę potrzeba będzie Narodowemu Funduszowi Zdrowia około miesiąca. Bardzo mi przykro mówić, że znowu nie dotrzymałem terminu, ale będę się starał by rozporządzenie było opublikowane w czerwcu wraz z datą wejścia. Wówczas pozostanie jedynie czekać na faktyczne jego uruchomienie - przyznał Maciej Miłkowski w rozmowie z redakcją "Co w zdrowiu?"

Wiceminister nie wykluczył również zmian w stosunku do przedstawionego projektu - bardzo istotne będą zdaniem Macieja Miłkowskiego uwagi, jakie napłynęły do wyrobów chłonnych. - Nowe grupy były uzgodnione z rynkiem i towarzystwami. Najważniejsze, że limity zostały bardzo mocno podwyższone, bo tutaj od samego początku nie było żadnych ruchów w zakresie podstawy limitu. Poza wyrobami chłonnymi dla dzieci, to właściwie dla dorosłych nie było takich cen, to nie nadążało za ich wzrostem u producentów i w sklepach. Sądzę, ze ta zmiana będzie bardzo pozytywnie oceniona - wskazał. Dodał również, że ważną i oczekiwaną zmianą będzie dodanie dwóch dodatkowych grup cewników pozwalających na refundację cewniki hydrofilowych. Również w przypadku tej zmiany pojawiło się bardzo dużo uwag, ale jak zapewnia Maciej Miłkowski - większość z nich jest co do zasady pozytywnych, ale znalazły się również negatywne, które wiceminister chce wnikliwie przeanalizować.

Źródło: www.cowzdrowiu.pl


konferencja
Raport
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2021 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności