cze 17, 2021

Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na funkcjonowanie zakładów opieki długoterminowej?

Na łamach "Pulsu Biznesu" ukazał się artykuł "Domy opieki odzyskują oddech", w którym podsumowano, jak pandemia koronawirusa wpłynęła na działalność zakładów opieki długoterminowej, jak zmieni się branża i ceny prywatnej opieki długoterminowej oraz jakie inwestycje w Polsce ma w planach grupa Orpea, która pomimo pandemii inwestuje i zamierza otworzyć nowe placówki w m.in. w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu.

Orpea, jeden z liderów stacjonarnej opieki długoterminowej, w Polsce posiada obecnie ok. 1,1 tys. łóżek, a do 2025 roku po zakończonych inwestycjach ma ich być ok. 1 tys. więcej. Francuska firma w Polsce działa od 2016 roku, wykupując udziały od istniejącej od 2001 roku spółki Medi-System.

Obecnie Orpea posiada w Polsce siedem domów opieki oraz trzy kliniki rehabilitacyjne głównie na Mazowszu oraz w Chorzowie i we Wrocławiu.

Jak czytamy na łamach "Pulsu Biznesu" cała branża opieki długoterminowej odczuła negatywne skutki finansowe pandemii. Również Orpea, która znaczną część przychodów otrzymuje z kontraktów z NFZ, nie otrzymała wsparcia od państwa. Duże firmy nie mogły korzystać z tarczy antykryzysowej w większym stopniu, pomocą miały być jedynie zakupy środków ochrony osobistej. Ponadto NFZ, mimo iż wielu pacjentów zakaziło się COVID-19, postanowił nie obejmować ich wyceną covidovą. Dla firmy był to o tyle mniejszy problem w porównaniu do innych, że mogła liczyć na wsparcie francuskiego właściciela. Cała branża podkreśla jednak, że skutkiem pandemii będzie możliwy wzrost cen prywatnej opieki długoterminowej.

Cały artykuł dostępny jest na stronie www.pb.pl po wykupieniu dostępu.


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas