lip 22, 2021

O realizacji obietnic rządu wobec osób z niepełnosprawnościami i niesamodzielnych

Zachęcamy do lektury artykułu, który okazał się w serwisie Dziennik Gazeta Prawna, poświęconego tematowi realizacji obietnic rządu wobec osób z niepełnosprawnościami i osób niesamodzielnych.

Jak czytamy w artykule: "We flagowym programie Polski Ład padły kolejne zapowiedzi: osoby z niepełnosprawnościami zasługują, tak jak wszyscy, by żyć pełnią życia. A państwo ma stworzyć ku temu warunki. Czy tym razem to coś więcej niż deklaracja?

Autorzy rządowej strategii wyliczają, że obecna władza wprowadziła już Fundusz Solidarnościowy, regularnie podnosi wysokość świadczeń, a także uruchomiła program "Za życiem". A w kolejnych latach będzie realizować Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami. - To na razie wyłącznie deklaracje na papierze - odpowiadają pytani przez DGP eksperci."

Zdaniem wypowiadających się w artykule osób, problemem jest, niezwykle ważna dla wsparcia osób niepełnosprawnych, reforma orzecznictwa, która nie może ujrzeć światła dziennego od prawie pięciu lat. Nierozwiązaną sprawą jest ponadto realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w którym stwierdzono, iż że obowiązujące prawo łamie konstytucję, przyznając inne wsparcie finansowe opiekunom osób, które stały się zależne od stałej opieki w dzieciństwie, od tych, które stały się niedołężne w dorosłym życiu.

Całość artykułu: www.serwisy.gazetaprawna.pl


konferencja
konferencja
Raport
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2021 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności