wrz 20, 2021

Obecni opiekunowie medyczni nie będą musieli wracać do szkoły

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki, od 1 września wydłużono czas nauki opiekunów medycznych z 1 roku do 1,5 roku. Wiąże się to ze zmianą podstawy programowej nauczania do zawodu, a więc także ich kompetencji. Środowisko opiekunów medycznych zadaje sobie pytanie, jak wyglądać będzie kwestia uzupełniania kompetencji przez osoby pracujące już w zawodzie.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że obecni opiekunowie medyczni mogą uzupełnić kompetencje w ramach krótszych kursów. Nie są one jednak przymusowe, gdyż zakres ich kompetencji, a także warunki pracy nie ulegają zmianie. Dodatkowo obejmą tylko dodatkowe treści. Poinformował o tym Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych (OSOM) Bartosz Mikołajczyk.

- Zatem prosimy o jedno. Cierpliwość. Proszę zauważyć, że opiekunowie medyczni, którzy rozpoczęli kształcenie od września 2021 na rynek pracy wejdą ok. II kwartału 2023 roku. Wtedy też będzie możliwa weryfikacja ilości osób, które ukończyły kształcenie w tym zawodzie, a zatem czy występuje spadek zainteresowania kształceniem wyrażane przez najważniejszy tu czynnik - czyli ilość osób, które zdobyły dyplom zawodowy. Obecni opiekunowie medyczni mają zatem jeszcze 1,5 roku na uzupełnienie różnic programowych, tak by zdobyć nowe czynności zanim na rynek pracy wejdą osoby kształcone w nowym systemie. Prosimy również opiekunów medycznych o opieranie się w wypowiedziach na sprawdzonych i rzetelnych informacjach - mówi Prezes OSOM.

Artykuł dostępny na stronie www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas