paź 23, 2021

Więcej pieniędzy na ochronę zdrowia

Podczas XVII Forum Rynku Zdrowia, które odbyło się w Warszawie w dniach 18-19 października 2021 roku eksperci próbowali odpowiedzieć na pytanie "Co zmieniać w systemie, by wzrost nakładów na ochronę zdrowia nie okazał się kolejnym dosypaniem pieniędzy, które nie przyniosło odczuwalnych zmian dla pacjentów?". W dyskusji uwzględniono również temat opieki długoterminowej.

Opieka długoterminowa w Polsce jest zaniedbana pod względem nakładów przez co czas oczekiwania na przyjęcie pacjenta do zakładów opiekuńczych bywa liczony w latach. Aby uzyskać poprawę dostępności do świadczeń konieczne jest zwiększenie ich wyceny.  

Na konieczność doszacowania składek nacisk położyła Beata Drzazga, prezes BetaMed SA: - 20 lat temu, gdy tworzyłam BetaMed i stanęłam do konkursu stawka za osobodzień w opiece długoterminowej wynosiła w kraju od 28 do 34 zł. Potem przez lata malała aż do 2008 r., gdy osiągnęła 24 zł. Następnie stawki pomału podnoszono i doszły obecnie do poziomu 28-30 zł. Mamy zatem takie wyceny jak 20 lat temu.

Zaznaczyła, że w Polsce sieć opieki długoterminowej jest dobrze zorganizowana, konieczne jest jednak jej dofinansowanie.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


konferencja 2021 debaty
webinar 2
webinar 3
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2021 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności