lip 25, 2022

Uruchomienie wypożyczalni wyrobów medycznych okazuje się sporym wyzwaniem

W październiku 2021 roku Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało program "Samodzielność - Aktywność - Mobilność!". Pakiet wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami - na którego realizację w latach 2022-2024 przeznaczony zostanie 1 miliard zł obejmuje m.in. uruchomienie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, wyrobów medycznych i technologii asystujących. Okazuje się jednak, że ich uruchomienie nie jest łatwe.

- Ideą tworzenia takich wypożyczalni jest zwiększenie dostępności sprzętu rehabilitacyjnego i wyrobów medycznych. Jednak prace nad tym rozwiązaniem nie były poprzedzone rzetelną analizą tego problemu - mówił Robert Jagodziński, prezes Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, który był uczestnikiem prac nad tworzeniem ministerialnego programu i występował jako ekspert. Dodał również, że jeden z wariantów projektu zakładał, że wypożyczalnie będą funkcjonowały w oparciu o zasoby Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. - Pojawił się też zamysł, aby wypożyczanie takiego sprzętu zlecano podmiotom, które zajmują się sprzedażą wyrobów medycznych - tłumaczył.

Ekspert podkreślił również, że wyrobami medycznymi, które najlepiej nadają się do wypożyczania, są standardowe produkty, służące między innymi do opieki nad osobami wymagającymi opieki w warunkach domowych. - Są to np. wózki, łóżka, podnośniki czy materace przeciwodleżynowe. Jednocześnie dodał, że nie brakuje wyzwań związanych z realizacją takiego projektu.

- W Polsce jest ponad 2 mln przewlekle chorych osób z niepełnosprawnością, które są całkowicie unieruchomione. Dla tych pacjentów brak dostępu lub ograniczona dostępność wyrobów medycznych powoduje znaczne obniżenie jakości ich życia. To z kolei wywołuje szereg następstw, w tym związanych z problemami psychologicznymi i psychiatrycznymi - mówiła z kolei Mariola Rybka, konsultant krajowa w dziedzinie pielęgniarstwa opieki długoterminowej. Wskazuje jednak, podobnie jak Robert Jagodziński, na pewne ograniczenia: - Oczywiście taki standardowy sprzęt jak łóżka, materace czy wyroby służące do transferu pacjentów, mogą znaleźć się w wypożyczalniach. Problem dotyczy bardziej złożonych, zindywidualizowanych produktów, które muszą być dostosowane do używania przez konkretnego pacjenta.

Pełna treść artykułu: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas