wrz 20, 2022

Jesteśmy w europejskiej czołówce pod względem wydatków na leki

Tylko do sierpnia br. Polacy wydali na lekarstwa już ponad 29 mld zł. Za niemal jedną trzecią tej kwoty (8,7 mld zł w tym roku, 12,8 mld zł w roku ubiegłym) odpowiadają leki refundowane, czyli częściowo (w 74 proc.) finansowane przez państwo.

W zeszłym roku rynek apteczny przekroczył wartość 40 mld zł, a do sierpnia tego roku pacjenci wydali już ponad 29 mld zł - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany, wprowadzając poprawki do ustawy refundacyjnej. Z informacji Dziennika Gazety Prawnej dowiadujemy się, że resort wycofa się z pomysłu podniesienia ryczałtu, czyli opłat za najtańsze leki z 3,2 zł na 6,5 zł.

"Planowane jest natomiast zwiększenie presji na firmy, by obniżyły ceny, co ma przynieść w sumie kilkuset milionowe obniżki dla pacjentów. W planach jest również m.in. zwiększenie grupy chorych korzystających z listy bezpłatnych leków (lista S). Obecnie korzystają z niej osoby powyżej 75. roku życia, po zmianach lista ma być poszerzona o osoby od 70. roku życia" - wymienia Dziennik Gazeta Prawna.

Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym", zaniepokojona ilością sygnałów o problemach z wykupowaniem recept i ograniczaniem wydatków na leczenie, zleciła Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research przygotowanie i przeprowadzenie ankiety w tym zakresie. Została skierowana do osób w wieku 60-74 lata z wielochorobowością i chorobami przewlekłymi. Z badań zleconych przez Koalicję wynika, że wydatki na leki obciążają budżety domowe prawie 95 proc. osób starszych, a ponad 80 proc. zdarzyło się w ostatnich kilku miesiącach nie wykupić recept z uwagi na ceny leków. Nadzieją dla seniorów może być rozszerzenie grupy uprawnionych do bezpłatnych leków o populację 70+

Jak czytamy, nie wiadomo jak często przyczyną nie wykupowania leków jest ich cena. Centrum e-Zdrowia podało jednak, że na 451 mln wystawionych, skorzystano z 353 mln. To oznacza, że ponad 20% leków nie zostało wykupionych.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


konferencja 2022
Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2022 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności