lis 4, 2022

Opieka wytchnieniowa i wsparcie asystentów osobistych edycja 2023

Rusza nabór wniosków do przyszłorocznych edycji programów "Opieka wytchnieniowa" oraz "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" skierowanych do jednostek samorządu terytorialnego. To ważna pomoc zarówno dla osób z niepełnosprawnościami, jak i ich rodzin. Samorządy na złożenie wniosków na środki finansowe mają czas do 10 listopada.

Opieka wytchnieniowa w 2023 roku

Program "Opieka wytchnieniowa" to wsparcie przede wszystkim dla opiekunów i bliskich osób z niepełnosprawnościami. Możliwość doraźnego pozostawienia podopiecznego w dobrych rękach to dla nich szansa np. na załatwienie własnych spraw lub po prostu odpoczynek.

- Na realizację programu w 2023 r. przeznaczamy 150 mln zł. Gminy lub powiaty zainteresowane dołączeniem do programu powinny złożyć wniosek do właściwego wojewody w terminie do 10 listopada br. - informuje minister Marlena Maląg.

Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej edycja 2023

- Do najważniejszych zadań asystentów osobistych należy wsparcie osób z niepełnosprawnościami w codziennych czynnościach, towarzyszenie im w wyjściach - zarówno do lekarza czy urzędu, jak i kina czy na zakupy. To ważne wsparcie i szansa na większą samodzielność - zaznacza minister Maląg. Jak dodaje, przyszłoroczny budżet programu to 505 mln zł.

Podobnie jak w przypadku programu "Opieka wytchnieniowa", samorządy na złożenie wniosków na środki finansowe mają czas do 10 listopada br. Analogicznie do 25 listopada br. wojewoda przekazuje do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej listę rekomendowanych wniosków, która - po weryfikacji i zatwierdzeniu - zostanie opublikowana do 9 grudnia 2022.

Więcej informacji: www.gov.pl


konferencja 2022
Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2022 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności