lis 4, 2022

NFZ wprowadza zmiany, które mają ograniczyć kolejki w opiece długoterminowej

Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił projekt zmian w opiece długoterminowej. Mają zmniejszyć kolejki do zakładów opiekuńczych i ograniczyć błędną sprawozdawczość w przypadku, kiedy pacjent zmarł w szpitalu, a zakład wykazuje pacjenta do rozliczenia.

Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał do konsultacji publicznych projekt zarządzenia dotyczący świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej. Czas na zgłaszanie uwag jest do 14 listopada.

- Wprowadzana zmiana polega na zobowiązaniu świadczeniodawców zakładów pielęgnacyjno- opiekuńczych/ opiekuńczo- leczniczych przed złożeniem dokumentów rozliczeniowych do ustalenia, czy nie nastąpił wypis świadczeniobiorcy ze szpitala lub zgon świadczeniobiorcy - czytamy w uzasadnieniu.

Jak argumentuje NFZ, takie rozwiązanie ograniczy "błędną sprawozdawczość w przypadku, kiedy pacjent zmarł w szpitalu, a zakład wykazuje pacjenta do rozliczenia".

- Zmiana spowoduje rzeczywiste rozliczenie kosztów rezerwacji łóżka w zakładzie opiekuńczym, w wymiarze 15 proc. osobodnia, za pacjentów którzy przebywają w szpitalu. Uzyskanie informacji o zgonie chorego w czasie pobytu w szpitalu, pozwoli świadczeniodawcy na wcześniejsze przyjęcie kolejnego pacjenta z listy oczekujących, zwiększając tym samym dostępność do świadczeń w przedmiotowym zakresie - wskazuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Fundusz podkreśla, że informacja o wypisie lub zgonie pacjenta, który trafił do szpitala jest niezbędna do prawidłowego rozliczania świadczeń w zakładzie opiekuńczym. - Zwłaszcza, że Fundusz finansuje rezerwację łóżka w zakładzie opiekuńczym w wysokości 15 proc wartości osobodnia przez 15 dni pobytu chorego w szpitalu. Dlatego ustalenie terminu powrotu chorego ze szpitala do zakładu leży w gestii zakładu opiekuńczego - dodaje.

Pełna treść projektu zarządzenia: nfz.gov.pl.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas