sty 31, 2023

Poseł Bolesław Piecha za wprowadzeniem ubezpieczenia pielęgnacyjnego

Podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia, dot. rozpatrzenia informacji na temat opieki paliatywnej i długoterminowej oraz funkcjonowania hospicjów w dniu 26 stycznia, poseł Bolesław Piecha (Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość), mówił o powrocie do pomysłu wprowadzenia ubezpieczenia pielęgnacyjnego. 

- Ja ten temat znam ponad 20 lat. Zawsze było to samo, niezależnie jakie to były rządy, zawsze były postulaty mniej, czy bardziej słuszne. I zawsze wszystko rozbijało się o dwie rzeczy: jaka powinna być partycypacja państwa w tej opiece hospicyjnej, i już nie mówię o opiece długoterminowej realizowanej przez ZOL-e i ZOP-y, i druga sprawa - jak temu zapobiec? Ja rozumiem, że mamy cywilizacyjne wyzwanie, które polega nie tylko na starzeniu się społeczeństwa, ale zmianach cywilizacyjnych w naszych rodzinach. Dziś w zasadzie nikogo nie stać żeby trzymać chorego w domu, co jeszcze 30 lat temu było normalną rzeczą i służyły tylko oddziały przewlekle chorych - mówił poseł Bolesław Piecha.

- Nie zgadzam się, że hospicjum to umieralnia bo to jest ogromne nadużycie bo to nie jest umieralnia tylko leczenie i to leczenie bardzo skomplikowane, wielodyscyplinowe. Również leczenie w zakładzie opiekuńczo-leczniczym czy pielęgnacyjnym ma swoją specyfikę. Ono wymaga zinstytucjonowania i tak mamy. No więc ja wiem o tym, że zawsze pojawi się pytanie "No więc dobra, a skąd pieniądze na to wziąć?". Jest wiele wyzwań a my mamy tylko jedno źródło finansowania i tym źródłem finansowania są nasze podatki, jak ich nie nazwać - to może być składka, to może być budżet państwa, to może być budżet samorządów. Zawsze to będzie pochodziło z podatków - mówił dalej poseł. 

- Myślę, że dobrym pomysłem byłoby jednak powołanie zespołu i wrócenie do pewnego pomysłu, który był właściwie sformalizowany, ale dawno, dawno temu i nikt tego nie pamięta. I była to ustawa. Ustawa o ubezpieczeniu pielęgnacyjnym. To był bardzo poważny problem. Ona była gotowa. Pewnie była niedoskonała. O co wtedy się rozbiło? Ano o poziom finansowania tej ustawy, czyli o składkę. Po pierwsze, czy ona ma być dobrowolna, czy ona ma być obligatoryjna tak jak jest składka na ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia i jaki procent ona ma wynosić tej składki i skąd ją wziąć, czyli z czym ją połączyć. Czy ma odprowadzać to pracodawca, czy rodzina, czy sam ubezpieczony? W jakiej wysokości? Pół procenta, jeden procent, czy jak niemieckie ubezpieczalnie pielęgnacyjne - prawie dwa procent - więc są to określone sumy. I była to kwota dedykowana właśnie na opiekę długoterminową, jakkolwiek ją rozumiemy. Plus oczywiście opieka hospicyjna. Muszę przypomnieć jednak o tych uregulowaniach, które są pewnie kalekie, pewnie niewystarczające, ale jednak w przeciwieństwie do normalnego, klasycznego szpitala pobyt w zakładzie opiekuńczo-leczniczym czy pielęgnacyjnym jest częściowo odpłatny. Należy ubolewać, że taka jest składka dzienna i te 70% wynika po prostu z wielkości naszej emerytury - tłumaczył. Poseł zaznaczał jednak, że niemal niemożliwym jest przedstawienie tego w Sejmie, tak aby pomysł poparło 460 posłów i na dodatek, aby przyjęło to społeczeństwo. Zwrócił uwagę, że społeczeństwo nie lubi przyjmować obciążeń podatkowych. Ilość hejtu wobec takiego pomysłu, zdaniem posła, będzie zdecydowanie większa, niż ilość pozytywnych opinii. - Wydaje mi się, że czas może wrócić do tej ustawy o ubezpieczeniu pielęgnacyjnym. Wtedy byłaby wyodrębniona jakaś kwota. Pewnie byłaby niewystarczająca, ale by była jakaś dedykowana właśnie na tego typu leczenie - dodawał.

- Cały sektor opieki długoterminowej bardzo liczył na wejście tej ustawy o ubezpieczeniach pielęgnacyjnych, dlatego że, myślę, że to co Pan Minister powiedział, pewnie nie rozwiążemy tego w chwilę, ale rzeczywiście musimy wreszcie mieć odwagę ustalić pewien obszar finansowania i podzielenia podmiotów. Na rodzinę, na pacjenta, na Narodowy Fundusz Zdrowia, na płatnika. Przecież dzisiaj się to tak odbywa - mówiła z kolei Lilia Kimber-Dziwisz, Konsultant Wojewódzki na teren Mazowsza w dziedzinie pielęgniarstwa opieki długoterminowej. Zaznaczała również, że obecnie w domach pomocy społecznej rodziny płacą za pobyt. I wszyscy to przyjęli. Dużo się zmieniło, zmieniła się świadomość i rodziny wiedzą, że muszą często zapłacić za opiekę. 

Pełna transmisja z posiedzenia Komisji Zdrowia: www.sejm.gov.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas