mar 11, 2023

Ponad połowa chorych leczonych respiratorami w domach deklaruje myśli samobójcze. Pomoc psychologiczna jest absolutnie niezbędna

Pacjenci żyjący z chorobami przewlekłymi wymagają wyjątkowej opieki psychologicznej. Jak donosi najnowsze badanie Stowarzyszenia Pacjentów JEDNYM TCHEM, ponad 50 proc. chorych leczonych respiratorem w domu miewało myśli samobójcze. Aż 80 proc. badanych nie skorzystało w ubiegłym roku z pomocy psychologicznej. Niestety, nie istnieją obecnie rozwiązania systemowe zapewniające pacjentom psychologiczne wsparcie.

- Chorzy z niewydolnością oddechową często potrzebują pomocy psychologicznej, ponieważ problem zdrowotny ich przerasta - zauważa Stowarzyszenie. Ta grupa chorych liczy ok. 10 tys. osób w Polsce. Są to osoby przeważnie samotne, w wieku 65+, emeryci/renciści i z uwagi na swój stan zdrowia niemobilne. Często ich stan zdrowia po prostu ich przerasta, bo prowadzi m.in. do wykluczenia społecznego. Na dzień dzisiejszy nie ma systemowego rozwiązania zapewnienia wsparcia psychologicznego w ramach, na przykład, opieki koordynowanej.

W ramach opieki długoterminowej jest dostępne świadczenie opieki paliatywnej, w ramach którego wsparcie psychologa jest oferowane. Natomiast problem polega na tym, że pacjenci korzystający już ze świadczenia wentylacji mechanicznej, nie mogą skorzystać już z żadnego innego świadczenia w ramach opieki długoterminowej (występuje koincydencja świadczeń). Prowadzi to do tego, że chorzy są postawieni przed koniecznością skorzystania z prywatnego wsparcia, bez pomocy ze strony państwa. 

Na stronie projektu "Życie warte jest rozmowy" w sekcji strefa pomocy dostępna jest baza miejsc, do których możesz zwrócić się po pomoc, zadzwonić na infolinię czy napisać do specjalisty, do czego Koalicja zachęca wszystkie osoby, które potrzebują wsparcia. 

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2023 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności