mar 22, 2023

Zapowiedź Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie nowego świadczenia dla osób z niepełnosprawnością i wprowadzenie możliwości dorabiania opiekunów do świadczenia pielęgnacyjnego

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiedziało nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnością i możliwość dorabiania opiekunów do świadczenia pielęgnacyjnego. Świadczenie będzie przyznawane na trzech poziomach, na każdym w innej kwocie. Pierwszy ma zostać uruchomiony od 1 stycznia 2024 roku i wyniesie dwukrotność renty socjalnej.

Kierownictwo resortu rodziny zapowiedziało, że zostanie uruchomione nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnością. O szczegółach po zakończeniu spotkania w resorcie z grupą protestujących skupionych w ruchu OzN (Osoby z Niepełnosprawnością), mówiła szefowa resortu Marlena Maląg.

Nowe świadczenie ma być "kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością, nieobwarowane jakimikolwiek uzależnieniami typu dochód na członka rodziny, moment powstania niepełnosprawności, stopień niepełnosprawności czy aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych".

- To świadczenie wynikające z niepełnosprawności, będzie miało trzy poziomy - mówił wiceminister, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Pierwszy, najwyższy poziom świadczenia wspierającego zostanie uruchomiony od 2024 roku, drugi od 2025, trzeci od 2026 roku.

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych podał, że poziom najwyższy będzie dla osób wymagających największego wsparcia i będzie równy dwukrotności renty socjalnej, a zatem wyniesie nie mniej niż 3 176 zł. Poziom drugi - jak kontynuował - ma być równy rencie socjalnej, a poziom trzeci to 50 proc. renty socjalnej.

Ustalanie potrzeby wsparcia, będzie dokonywane przez wojewódzkie zespoły orzecznicze i ma mieć wartość punktową, zobiektywizowaną, w skali od zera do stu punktów.

Wiceszef resortu rodziny wskazał, że dla osób, które z różnych względów nie będą chciały przejść na nowy system świadczenia wspierającego, pozostaje świadczenie pielęgnacyjne z możliwością podjęcia dodatkowej pracy i zarobkowania do poziomu mniej więcej 20 tys. zł rocznie.

Źródło: rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas