maj 9, 2023

Czy będzie obniżenie wieku osób uprawnionych do korzystania z darmowych leków?

Ministerstwo Zdrowia rozważa obniżenie kryterium wieku uprawniającego do darmowych leków. Dzisiejsze posiedzenie Komisji Polityki Senioralnej zostanie poświęcone zmianom w programie "Leki 75+". Posiedzenie zostało zwołane na wniosek grupy posłów. Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym" wraz z innymi organizacjami od kilku miesięcy apeluje do decydentów o rozszerzenie grupy osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnych leków o młodszą populację seniorów.

Program "Leki 75+" gwarantuje seniorom od 75. roku życia prawo do bezpłatnych lekarstw. Lista darmowych preparatów z roku na rok jest poszerzana. Po raz pierwszy resort zdrowia analizuje także możliwość obniżenia granicy wieku powyżej której nie trzeba płacić za leki.

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski pytany podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach o rozszerzenie programu "Leki 75+", przyznał, że pomysł jest aktualnie analizowany w ministerstwie.

- Prowadzimy symulacje różnych scenariuszy, w tym obniżenia granicy wieku w programie. Na razie decyzja jeszcze nie została podjęta - mówił.

Przyznał także, że resort analizuje również możliwości rozszerzenia listy darmowych leków o nowe substancje czynne. Toczy się także dyskusja wokół tego, jacy specjaliści powinni mieć prawo do wypisywania recept z tzw. listy S.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas