wrz 6, 2023

Tombarkiewicz: nie możemy czekać na centra zdrowia 75 plus, czas na nowe oddziały geriatryczne

Dziś w systemie ochrony zdrowia funkcjonują 64 oddziały geriatryczne. Zdaniem dr. Marka Tombarkiewicza, już dziś powinniśmy zwiększać liczbę łóżek geriatrycznych. Jak dodał dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, powinna za tym pójść adekwatna wycena świadczeń. - Te oddziały muszą się po prostu opłacać - mówił podczas Forum Ochrony Zdrowia w Karpaczu. 

Przypomnijmy, że 4 września prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnej opiece geriatrycznej - środowisko czekało na to lata, ale dr n. med. Marek Tombarkiewicz, zaznaczył, że w obliczu demograficznego tsunami nie mamy już czasu, by mozolnie budować sieć centrów zdrowia 75 plus, a jednocześnie nie poszerzać bazy łóżek geriatrycznych.

Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym" wiele razy zwracała uwagę na obawy związane z obsadą planowanych w projekcie ustawy Centrów Zdrowia 75+. Braki kadrowe dotyczą nie tylko lekarzy geriatrów, ale także pielęgniarek, fizjoterapeutów, psychologów i koordynatorów opieki geriatrycznej, zwłaszcza przy aktualnym braku personelu w już funkcjonujących placówkach ochrony zdrowia.

- Obecnie w systemie działają 64 oddziały geriatryczne. Dwa lata temu Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało program tworzenia 1000 łóżek geriatrycznych, co - jak zakładam - powinno się przełożyć na kolejnych 40 oddziałów geriatrycznych. W ciągu następnych 5 lat ma zostać utworzona sieć centrów zdrowia 75 plus, ale dziś nie mamy już czasu, by na to czekać, tsunami demograficzne są w trakcie. (...) Obecnie poziom wycen w geriatrii absolutnie nie jest adekwatny. Nie trzeba być ekspertem z farmakoekonomiki, żeby móc oszacować, że osoba starsza z wielochorobowością będzie kosztowała więcej niż pacjent młody na oddziale internistycznym. Jest tu na pewno potrzebna rzetelna wycena, by oddziały się opłacały - ocenił dyrektor Tombarkiewicz.

Źródło: www.pulsmedycyny.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas