wrz 18, 2023

Ile wydaliśmy na leczenie w 2022 roku? Nowy raport NFZ

Na świadczenia medyczne i leki, które można dopasować do konkretnego pacjenta lub świadczenia, NFZ wydał w 2022 roku ponad 110 mld zł. To o przeszło 27 mld zł więcej niż w 2021 roku. Na leczenie 100 "najdroższych" pacjentów przeznaczono 218 mln zł. W 2015 roku było to niecałe 128 mln zł.

NFZ podsumował koszty leczenia pacjentów w 2022 roku. Specjaliści funduszu przeanalizowali świadczenia medyczne i refundację leków.

Z danych wynika, że 80% budżetu na świadczenia i leki jest przeznaczane na potrzeby zdrowotne 20% najbardziej potrzebującej populacji. Według kierownictwa NFZ w Polsce mamy solidaryzm społeczny w ochronie zdrowia. Sprowadza się on do prostej zasady, że każdy obywatel, niezależnie od wieku, stanu zdrowia, płci i przede wszystkim bez względu na wysokość płaconej składki zdrowotnej, powinien otrzymać pomoc medyczną.

- Główną zasadą solidaryzmu społecznego jest bieżące finansowanie opieki zdrowotnej osobom chorym ze składki zdrowotnej, którą opłacają również osoby zdrowe. To oczywiście duże uproszczenie, ale pokazuje mechanizm działania solidaryzmu - wyjaśnia Dariusz Dziełak, dyrektor Biura Partnerstwa Publicznego i Innowacji w Centrali NFZ. Zespół analityków NFZ zebrał dane z 2022 roku i lat poprzednich. Specjaliści policzyli, ile kosztowało leczenie Polaków, w tym koszty świadczeń medycznych i leków. Analiza pokazuje, jak w praktyce działa solidarnym społeczny.

Są jednak w ochronie zdrowia obszary wciąż borykające się z niedoborami środków, jak na przykład domowa wentylacja mechaniczna, w której wciąż wrasta liczba pacjentów i nad wykonań, o czym w raporcie NFZ już nie napisano.

Więcej informacji: www.nfz.gov.pl

 


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas