- Lekarz POZ jest kluczem do tego, aby można było skutecznie leczyć pacjenta z infekcją - mówił konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban podczas konferencji inauguracyjnej projekt "Narodowy Program Zwalczania Sepsy".
13 września w Państwowym Instytucie Medycznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się konferencja inauguracyjna dotycząca projektu "Narodowy Program Zwalczania Sepsy".
- Jestem przeciwny słowom "zwalczanie sepsy", bo sepsy nie zwalczymy. Natomiast można zrobić taki system organizacyjny, który pozwoli leczyć skutecznie ludzi zagrożonych dysfunkcją organów ergo ciężkim przebiegiem zakażenia, ergo zgonem lub wizytą na oddziale intensywnej terapii - mówił prof. Horban.
Jak podano na konferencji, efektywność leczenia sepsy zależy od wczesnego rozpoznania i szybkiego włączenia odpowiedniego leczenia. Podkreślano, że potrzebna jest wiedza w społeczeństwie na temat objawów sugerujących sepsę, które są łatwe do rozpoznania; niezbędne jest także szkolenie personelu medycznego na wszystkich poziomach opieki zdrowotnej: lekarzy rodzinnych, system Państwowego Ratownictwa Medycznego, SOR, pracowników szpitali oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Źródło: pulsmedycyny.pl