wrz 25, 2023

Centralna wypożyczalnia sprzętu dla niepełnosprawnych. Czy będą zmiany?

Redakcja RMF FM przyjrzała się działaniu rządowej wypożyczalni sprzętu medycznego dla osób z niepełnosprawnościami. Wypożyczalnia zaczęła działać na początku września. Uwagi do jej funkcjonowania ma część opiekunów tych osób. Także przedstawiciele Koalicji "Na pomoc niesamodzielnym" zwracali uwagę na wiele nieprawidłowości towarzyszących uruchomieniu w wypożyczalni. Według części opiekunów osób niepełnosprawnych, w wypożyczalni brakuje wielu potrzebnych urządzeń. Skarżą się też na wysokie kaucje

Konferencję prasową w tej sprawie w ubiegłym tygodniu zorganizowała posłanka Koalicji Obywatelskiej Jagna Marczułajtis, która jest mamą niepełnosprawnego chłopca. O tę sprawę w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej dopytywał reporter RMF FM Michał Dobrołowicz.

Rządowy pełnomocnik do spraw osób z niepełnosprawnościami Paweł Wdówik odpowiada, że jeśli w wypożyczalni nie ma konkretnego sprzętu, trzeba to zgłosić do doradcy, przez stronę internetowej wypożyczalni. Ten sprzęt, jak deklaruje wiceminister, pojawi się, ale dopiero w marcu. Lista sprzętów ma być aktualizowana tylko raz na pół roku. Nie ukrywam, że zakładałem, że ten sprzęt będzie zamawiany na bieżąco. Względy przetargowe, proceduralne, formalne decydują o tym, że wygląda to w taki sposób - przyznaje wiceminister Wdówik w rozmowie z naszym reporterem.

Paweł Wdówik przekonuje, że utrzymana musi zostać 2-procentowa zwrotna kaucja za wypożyczony sprzęt. - Jeśli urządzenie kosztuje na przykład dwadzieścia tysięcy złotych, ta kaucja wynosi czterysta złotych. Człowiek musi mieć poczucie, że odpowiada za ten sprzęt. Zaznaczam, że jest to zwrotna kaucja - mówi rządowy pełnomocnik.

Jak ustalił dziennikarz RFM FM, w najbliższy piątek zbierze się nadzorcza Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, która ma dyskutować o zmianach w działaniu wypożyczalni. Uproszczona ma zostać strona internetowa, na której można wypożyczyć sprzęt, na przykład koncentratory tlenu czy łóżka rehabilitacyjne. Rządowy pełnomocnik do spraw osób z niepełnosprawnościami Paweł Wdówik deklaruje, że w tym tygodniu gotowa będzie uchwała w tej sprawie. - Zależy nam na tym, by także osoby z niepełnosprawnością intelektualną, głuche nie miały trudności ze zorientowaniem się, co można wypożyczyć, jakie są możliwości - podkreśla.

Na liście sprzętów, które można wypożyczyć z centralnej, internetowej wypożyczalni są obecnie 123 pozycje. Wśród nich są urządzenia brajlowskie, narzędzia do komunikacji AAC, wózki elektryczne, koncentratory tlenu i łóżka rehabilitacyjne.

- Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, jednego dnia z wypożyczalni korzysta obecnie średnio około kilkunastu osób. Nie dostaliśmy formalnych uwag i skarg od osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich na funkcjonowanie wypożyczalni - zaznacza Paweł Wdówik.

Źródło: www.rmf24.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas