wrz 25, 2023

Podsumowanie polityki lekowej państwa: NFZ silniejszy niż MZ?

"To NFZ miał zablokować wprowadzenie wydatków na leki" - twierdzi resort zdrowia w podsumowaniu rządowego dokumentu "Polityka Lekowa Państwa 2018-2022". Resort zdrowia zrobił coś, co powinno dotyczyć wielu dokumentów, ale administracja i politycy unikają tego jak ognia. Podsumował poziom realizacji własnego dokumentu programowego. Warto przypomnieć, że nawet ustawa refundacyjna, która podsumowanie miała zawarte w zapisach, nie mogła się go w terminie doczekać. Zwlekano bardzo długo, a potem po cichu, bez większej dyskusji opublikowano dokument, który zawierał niewiele informacji.

Są sukcesy, jak uproszczenia procedur, ale są i fiaska, jak rosnąca liczba niezaszczepionych dzieci. Ciekawy wątek to wydatki na refundację leków. Nie tylko dlatego, że generalnie to, co związane z pieniędzmi, budzi emocje. W rządowym dokumencie przygotowywanym za wiceministra zdrowia Marcina Czecha, znalazł się, trochę na wyrost i życzeniowo, zapis, że na refundację leków ma trafiać 16,5-17 proc. wydatków NFZ. Firmy farmaceutyczne przez długie lata zabiegały o to. Oczywiście zapis ten pozostał jedynie na papierze, bo instytucje rządowe od początku patrzyły na takie usztywnienie niechętnie i następca Czecha - Maciej Miłkowski, nie pociągnął tego tematu.

Ciekawe jest jednak, jak brak działań w tym zakresie jest tłumaczony w dokumencie. Otóż tłumaczony jest tym, że jego realizacji nie chciał NFZ.

Kto śledzi losy NFZ, który przez lata za sprawą kolejnych rządów coraz bardziej tracił niezależność, ten wie, że gdyby rząd faktycznie chciał sztywnych widełek wydatków na leki, to Fundusz nie miałby nic do powiedzenia. Gdyby Fundusz rzeczywiście miał taki wpływ na rozdysponowywanie pieniędzy, na pewno nie dostałby zadań związanych choćby z finansowaniem leków 65 plus czy leczenia hemofilii, bez jakiegokolwiek dodatkowego finansowania.

Źródło: cowzdrowiu.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas