paź 17, 2023

Darmowe leki 65 plus: zmiany od 1 listopada. Jakie będą bezpłatne?

Od listopada będzie więcej darmowych leków dla osób 65 plus. Które będą wydawane bezpłatnie? Czy coś warto kupić "na zapas"? Jest projekt nowej listy listy leków refundowanych. Wiadomo z niego, że będą nowe, dodatkowe darmowe leki dla seniorów. Na razie na pewno dla osób z cukrzycą oraz mocne środki przeciwbólowe (morfina) w formie dogodnej do stosowania w domu.

Z projektu obwieszczenia wynika, że "(...) generalnie zawsze odradzamy zakup leków na zapas. Ale seniorzy powinni zwrócić uwagę na to, że dwa rodzaje flozyn znikną całkiem z listy leków refundowanych. Prawo przewiduje bowiem, że ich producenci musieliby teraz znacząco (o 25 proc.) obniżyć ceny leków, by wydłużyć refundację".

Zamiast tego producenci prawdopodobnie złożą nowe wnioski i wtedy leki te trafią na nowo do refundacji do nowego roku, o ile Ministerstwo Zdrowia porozumie się z firmami w sprawie cen. Jeśli więc ktoś używa tych leków na stałe, nie chce płacić więcej lub zmienić terapię na inną, może z lekarzem porozmawiać o recepcie "na zapas".

Listę wszystkich bezpłatnych leków dla seniorów (od 1 września do teraz) opublikowano tutaj a projekt listopadowej listy leków refundowanych, w której są zmiany dotyczące leków w aptekach, ale też m.in. chemioterapii i programów lekowych opisano tu.

Źródło: www.cowzdrowiu.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas