gru 7, 2023

Zaopatrzenie w wyroby medyczne. Zmiany w uprawnieniach zawodów medycznych

W odpowiedzi na apel środowisk medycznych rozszerzono katalog osób ordynujących refundowane wyroby medyczne dla pacjentów - wynika z najnowszego zarządzenia prezesa NFZ.

Chodzi o skierowane do opiniowania zarządzenie prezesa NFZ nowelizujące zarządzenie w sprawie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczeń zaopatrzenie w wyroby medyczne.

Zgodnie z treścią rozporządzenia rozszerzono katalog osób realizujących świadczenia w zakresie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, obejmujące zaopatrzenie w wyroby produkowane seryjnie o instruktora orientacji przestrzennej i mobilności -wyłącznie w przypadku doboru zaopatrzenia w laski dla osób niewidomych.

Zmiana ma charakter porządkowy i wynika z przypisania lasek dla osób niewidomych do przedmiotów ortopedycznych. W następstwie tego powyższa kwalifikacja została usunięta z zakresu świadczeń dotyczących zaopatrzenia w środki pomocnicze z wyłączeniem środków pomocniczych z zakresu protetyki słuchu i optyki okularowej, obejmujące zaopatrzenie w wyroby medyczne produkowane seryjnie, w tym zaopatrzenie w wyroby medyczne przysługujące comiesięczne - czytamy w uzasadnieniu zarządzenia.

Jednocześnie "uwzględniając apel środowisk medycznych" NFZ rozszerza katalog osób realizujących świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie zaopatrywania w wyroby medyczne o pielęgniarki i lekarzy. 

Zgodnie z treścią zarządzenia, będą oni mogli ordynować w zakresie zaopatrzenia w środki pomocnicze z wyłączeniem środków pomocniczych z zakresu protetyki słuchu i optyki okularowej, obejmujące zaopatrzenie w wyroby medyczne wykonywane na zamówienie – z zastrzeżeniem wyłącznie zaopatrzenia w wyroby kompresyjne.

Źródło: www.politykazdrowotna.com


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas