lut 19, 2024

Wchodzi nowe świadczenie od państwa. Jest jeden warunek

Jesteśmy "na finiszu" ustawy o bonie senioralnym - powiedziała w Sejmie minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała również prace nad nowymi programami aktywizacji osób starszych.

Marzena Okła-Drewnowicz pytana o to, jakie jest życie seniorów w Polsce powiedziała, że jest to bardzo duży problem. - Dzisiaj problemem jest samotność seniora i brak wsparcia w miejscu zamieszkania - powiedziała.

- Konstruując ustawę o bonie senioralnym, konstruujemy ją w ten sposób, by wychodzić poza pomoc społeczną i żeby przygotować opiekunów, którzy są w zasobach danej gminy - powiedziała. Dodała, że opiekun ma świadczyć pomoc w zależności od tego, co będzie potrzebne, m.in. pomoc w sprzątaniu, umówienie wizyty u lekarza, zrobienie zakupów.

- Fundamentem w bonie senioralnym będzie to, że rodzinie pomagamy, o ile ona jest aktywna zawodowo - podkreśliła.

Dodała, że brakuje pomocy dla tych, którzy pracują, a to właśnie będzie wychodziło naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom tych osób. Pieniądze przeznaczone na bon senioralny trafią do samorządów.

- Bon senioralny to konkretna usługa. Usługa opiekuńcza i samorząd będzie czuwał nad organizacją tej usługi i dostanie na to pieniądze - powiedziała. Dodała, że będą to pieniądze tylko na zorganizowanie usługi oraz stworzenie całego rynku usług wsparcia.

Wskazała, że będą mogły z niego skorzystać rodziny, które są aktywne zawodowo, a ich bliska osoba potrzebuje wsparcia w miejscu zamieszkania.

- Taki bon będzie wynosił do połowy minimalnego wynagrodzenia" - powiedziała. Dodała, że musi być ustalony poziom potrzeby poszczególnych osób korzystających z bonu.

Pytana o możliwy wiek, od którego będzie można skorzystać z bonu senioralnego, powiedziała, że projekt jest konsultowany.

- Widzimy na dzisiaj, że (...) zaadresowanie tej pomocy do osób powyżej 75. roku życia jest najbardziej racjonalne - powiedziała. Dodała, że od tego wieku zaczynają się najczęściej problemy związane z funkcjonowaniem w życiu codziennym. Dopytywana o kryterium rodzinne, powiedziała: rodzina musi zarabiać.

Dopytywana, czy realnie w tym roku bon senioralny może wejść życie, odpowiedziała, że trwają jeszcze konsultacje. Dodała, że w tym roku możliwe jest przygotowanie szkoleń.

- Przed wprowadzeniem bonu my musimy przygotować wstępnie ludzi, opiekunów, którzy będą tę usługę świadczyć - powiedziała. Dodała, że jest po rozmowach z ministerstwem funduszy dotyczących prostych szkoleń dla osób, które chcą wykonywać tego rodzaju pracę. Wskazała, ze dziś mamy do czynienia z szarą strefą, jeśli chodzi o opiekę nad bliskimi. - Jak nie wyjdziemy szybko z systemowym rozwiązaniem ze strony państwa, to ta strefa będzie coraz większa - dodała.

Zaznaczyła, że ważne jest to, by patrzeć inaczej na politykę senioralną - w sensie solidarności pokoleń. - Senior to nie obciążenie, senior to siła i wartość, dlatego projekty aktywizacyjne, programy wsparcia w miejscach zamieszkania nakierowane są na wspólne funkcjonowanie młodszego i starszego pokolenia  - podkreśliła.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas