kwi 4, 2024

Ministerstwo Zdrowia chce przeznaczyć środki z KPO i Funduszu Medycznego na opiekę długoterminową

Opieka długoterminowa to jeden z priorytetów Ministerstwa Zdrowia - powiedziała na spotkaniu w Radomiu szefowa resortu Izabela Leszczyna. Minister zapowiedziała też podniesienie wycen tego rodzaju świadczeń przez NFZ.

Miasto planuje zbudować przy Radomskim Szpitalu Specjalistycznym Centrum Opieki Długoterminowej. To odpowiedź na potrzeby starzejącego się społeczeństwa i konieczność zapewnienia pomocy seniorom i ich rodzinom. W realizacji inwestycji miałyby pomóc pieniądze unijne i wsparcie Ministerstwa Zdrowia.

Minister Leszczyna zapoznała się z planami budowy Centrum. Koncepcja przewiduje, że siedziba COD zostałaby "doklejona" do istniejącego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego od ul. Narutowicza. Znalazłoby się w nim około 30 łóżek opieki długoterminowej oraz nowy (drugi w RSS) oddział wewnętrzny.

- Demografia jest nieubłagana. Jesteśmy starzejącym się społeczeństwem. Robimy bardzo dużo, m.in. wprowadzamy od 1 czerwca program in vitro, żeby rodziło się nas więcej. Staramy się zapewnić jak najlepszą opiekę okołoporodową - powiedziała minister Leszczyna.

Szefowa Ministerstwa Zdrowia zapowiedziała też podniesienie wycen świadczeń w obszarze opieki długoterminowej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Właśnie jesteśmy z NFZ po decyzji o podniesieniu wycen na świadczenia w opiece długoterminowej, paliatywnej i hospicyjnej. Zwiększymy również wyceny na oddziały wewnętrzne - poinformowała Izabela Leszczyna.

Odnosząc się do planów utworzenia w Radomiu jeszcze jednego oddziału wewnętrznego, minister wskazała też, że cieszy ją ta decyzja, bo oddziały wewnętrzne coraz częściej w pewnym stopniu stają się także oddziałami geriatrycznymi, ze względu na dużą liczbę leczonych tam seniorów.

Minister Izabela Leszczyna rozmawiała też z rektorem Uniwersytetu Radomskiego na temat kształcenia lekarzy na wydziale lekarskim tej uczelni.

- Dla mnie, jako ministra zdrowia najważniejsze jest to, żeby wszystkie kierunki medyczne, także te nowo powstałe, miały jak największą jakość - zaznaczyła.

Szefowa resortu poinformowała również, że niebawem Ministerstwo Zdrowia uruchomi konkursy i samorządy, które będą aplikowały, mają gotowy projekt i są w stanie dość szybko zrealizować projekt - tak jak w Radomiu - absolutnie mają szansę na to, że te środki trafią właśnie do nich. Dodała, że dla niej, jako ministra zdrowia ważne jest, by samorząd podzielał priorytety MZ.

- Nie ma nic lepszego dla lokalnej społeczności niż to, że samorząd współpracuje z rządem - przekonuje minister zdrowia.

Szacuje się, że budowa COD będzie kosztować około 60 mln zł. Prace mogłyby ruszyć w ciągu dwóch lat.

Źródło: www.rynekzdrowia.plwww.mojradom.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas