kwi 10, 2024

Rekordowe nowe świadczenie skoczy do 9400 zł miesięcznie. 12 kwietnia Sejm zdecyduje o wysokości renty socjalnej

Już 12 kwietnia w Sejmie będą kontynuowane prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Jeśli renta zostanie podwyższona do wysokości minimalnej pensji wzrośnie również świadczenie wspierające do rekordowej kwoty ponad 9400 zł.

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy procedowany w Sejmie zakłada zwiększenie renty socjalnej (obecnie to 1780,96 zł brutto) do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (dziś pensja minimalna to 4242 zł brutto). Postulat ten realizuje obywatelski projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej, który jest obecnie na etapie prac w Sejmie.

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń spotkał się w marcu z osobami protestującymi przed Sejmem w sprawie realizacji podwyżki. Podkreślił, że spotyka się z różnymi środowiskami osób z niepełnosprawnościami. Zaznaczył, że rentę socjalną otrzymuje 293 tys. osób.

- Ta grupa przyniosła do Sejmu projekt ustawy zwiększający rentę socjalną do najniższej krajowej. W tym momencie prace były prowadzone i są nadal w komisji - przypomniał Łukasz Krasoń.

Poinformował, że ministerstwo rodziny przekazało swoje stanowisko do tej regulacji.

- Czekamy na informacje z Ministerstwa Finansów, ich ostateczne stanowisko oraz na stanowisko płynące z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 12 kwietnia odbywa się komisja, gdzie ten temat będzie już procedowany i mam nadzieję, że na tej komisji zostanie przegłosowane coś, co będzie dla państwa właściwym rozwiązaniem, ale także dla grup, które również mają prawo powiedzieć, że państwo nie zabezpiecza ich interesów - powiedział Łukasz Krasoń.

Protestujący podkreślali, że czekają na te rozwiązania od wielu lat, a projekt w sprawie renty socjalnej podpisało ponad 215 tys. obywateli.

Przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Katarzyna Ueberhan (Lewica) zaznaczyła, że zwłoka w procedowaniu jest spowodowana "bałaganem w przepisach".

- Potrzebujemy trochę czasu, żeby zrobić porządek, ale 12 kwietnia zwołuję komisję i będziemy dalej pracować - przekazała posłanka. Dodała, że sala jest zarezerwowana między godz. 11 a 14.

Podwyżka renty socjalnej oznacza automatyczny wzrost nowego świadczenia z budżetu państwa, które uruchomiono z początkiem 2024 roku. Chodzi o świadczenie wspierające, które jest ściśle z rentą powiązane. 

W przepisach wskazano, że wysokość świadczenia wspierającego wynosi od 40% do 220% renty socjalnej - w zależności od poziomu potrzeby wsparcia, czyli liczby przyznanych punktów w decyzji wydanej przez wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Obecnie renta socjalna to 1588,44 zł, co przekłada się na kwotę świadczenia wspierającego, które dziś może wynieść minimalne 635 zł, a maksymalnie - 3495 zł. 

Jeśli podwyżka renty socjalnej dojdzie do skutku, minimalna kwota świadczenia wspierającego wzrośnie z 635 zł do 1720 zł, a maksymalna z 3495 zł do 9460 zł.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas