kwi 13, 2024

Wiceminister rodziny odchodzi. Nieoficjalnie: powodem trudna współpraca

Wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Paweł Zgórzyński z PSL złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska - ustaliła DGP. Jak nieoficjalnie słyszymy, jednym z powodów podjęcia takiej decyzji miała być zła współpraca w kierownictwie ministerstwa.

Dotychczas kierownictwo resortu składało się z sześciu osób. Na czele stoi Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy, wśród jej zastępców znajdują się Aleksandra Gajewska (PO), Łukasz Krasoń (Polska 2050), Katarzyna Nowakowska (Polska 2050), Sebastian Gajewski (Lewica) i Paweł Zgórzyński (PSL). Taki skład wciąż widnieje na internetowej stronie ministerstwa.

O tym, że współpraca w resorcie nie układa się pomyślnie, informowaliśmy na łamach DGP już pod koniec marca. Jak słyszymy, w niektórych momentach atmosfera była tak zła, że część kierownictwa w resorcie niemal w ogóle nie rozmawiała ze sobą bezpośrednio. Sprawy były załatwiane jedynie za pośrednictwem pracowników poszczególnych sekretariatów. Szczególnie trudno ma układać się współpraca pomiędzy szefową resortu Agnieszką Dziamianowicz-Bąk a jej pierwszą zastępczynią Aleksandrą Gajewską.

- Zgórzyński miał dosyć "uśmiechniętej" polityki. Praca w MRPiPS faktycznie nie należy do łatwych. Panuje dość trudna atmosfera, istnieje pełno napięć. Awantury są na porządku dziennym - mówi redkacji DGP źródło dobrze poinformowane o sytuacji w resorcie.

Paweł Zgórzyński w rozmowie z DGP potwierdza, że nie będzie kontynuował pracy w resorcie. - Złożyłem w poniedziałek rezygnację z funkcji wiceministra. Powodem są względy osobiste. Tyle mogę powiedzieć - ucina.

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej koordynuje działania ministerstwa w zakresie pomocy społecznej i integracji społecznej, działania centrów usług społecznych, przygotowania standardów w powyższych sferach oraz monitorowania wdrażanych rozwiązań" - czytamy na stronie resortu.

Są to obszary bardzo istotne dla osób niesamodzielnych i ich opiekunów. Zachodzi więc pytanie kto będzie się nimi teraz zajmował? Po ostatnich wyborach parlamentarnych Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym" złożyła  na ręce minister Agnieszki Dziemianowicz-Bąk kilka pism z prośbą o wyjaśnienie, co programów które miały miejsce, bądź są kontynuowane w resorcie, celem przeprowadzenia ich audytu. Bardzo możliwe, że trafiły one właśnie do ministra Zgórzyńskiego.

Był On podsekretarzem stanu w MRPiPS od stycznia 2024 roku. Odpowiadał za przygotowanie i realizację Krajowego Planu Odbudowy. Podlegały mu dwa departamenty: Analiz Ekonomicznych (DAE) oraz Pomocy Społecznej (DPS). Ponadto od 2006 roku jest również radnym sejmiku kujawsko-pomorskiego. W wyborach samorządowych w 2024 roku wywalczył reelekcję, startując z 1. miejsca na liście koalicyjnego komitetu wyborczego Trzeciej Drogi.

Źródło: www.gazetaprawna.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas