maj 6, 2024

W DPS tanio nie jest a do tego trzeba spełnić konkretne warunki

Dom Pomocy Społecznej to publiczna albo niepubliczna placówka przeznaczona dla osób, które wymagają stałej opieki np. z powodu wieku czy też niepełnosprawności. DPS jest miejscem m.in. dla seniorów nieposiadających odpowiednich warunków do samodzielnego życia w miejscu ich zamieszkania. Ile kosztuje miejsce w DPS?

DPS. Dla tych osób przeznaczone są placówki

DPS, czyli domy pomocy społecznej, zastępują rodzinę w obowiązkach opiekuńczych w stosunku do wymagającego całodobowej opieki członka rodziny w sytuacji, gdy ona nie jest w stanie sprawować opieki albo gdy brak jest rodziny.

DPS przeznaczone są dla seniorów, którzy nie posiadają odpowiednich warunków do samodzielnego życia w miejscu ich zamieszkania z uwagi na:

  • wiek,
  • schorzenia,
  • sytuację życiową,
  • warunki rodzinne, mieszkaniowe i materialne.

Osobie wymagającej całodobowej opieki z wymienionych powyżej powodów, która nie może samodzielnie funkcjonować na co dzień, przysługuje prawo do umieszczenia w DPS. Domy te są profilowane, więc zajmują się konkretnym problemem seniorów i osób niepełnosprawnych.

Zasady przyjęcia do domu pomocy społecznej
Aby ubiegać się o miejsce w DPS, dana osoba musi spełnić określone kryteria zdrowotne. Jak przypomina Dziennik Gazeta Prawna, istotne jest także wcześniejsze ustalenie zakresu możliwości korzystania z pomocy środowiskowej, w szczególności zbadanie możliwości zorganizowania usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania.

W przypadku braku takiej możliwości w zakresie niezbędnym do zaspokojenia codziennych potrzeb będzie koniecznością uruchomienie procedury umieszczenia w DPS. Jednocześnie to osoby samotne, które potrzebują stałej opieki, mają największe szanse na przyjęcie.

Senior kierowany jest do ośrodka odpowiedniego typu, zlokalizowanego jak najbliżej miejsca zamieszkania i to jest jedna z głównych zasad dotycząca DPS. W przypadku braku miejsc w określonej placówka, osoba wpisywana jest na listę oczekujących. Jednakże, gdy przewidywany okres oczekiwania na miejsce jest dłuższy niż 3 miesiące, osobę kieruje się - na jej wniosek - do innego, zlokalizowanego jak najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej domu tego samego typu.

Ile kosztuje pobyt w DPS?

Średni koszt pobytu w DPS zależy od standardu, rodzaju placówki i jej lokalizacji. Dziennik podaje, że pobyt w 2024 roku kosztuje od 3,5 tys. do nawet 6 tys. złotych. Gdy senior nie posiada własnego dochodu, koszty w całości pokrywa gmina.

"DGP" wyjaśnia jednocześnie, że według zasad pobyt w domu pomocy społecznej podlega opłatom do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania w takim miejscu. Odpowiedzialne za te opłaty są:

  • osoby korzystające z usług domu pomocy społecznej, w tym małoletni przez ich pzedstawicieli ustawowych - zobowiązani są do opłacania kosztów w wysokości nie przekraczającej 70 proc. ich dochodu (w przypadku małoletnich, dochodu dziecka);
  • małżonek, a następnie zstępni przed wstępnymi osób przebywających w domu pomocy społecznej, również ponoszą opłaty, jeśli to konieczne. W tym przypadku opłaty wynoszą:
    - w przypadku osoby samotnie gospodarującej, jeżeli dochód jest wyższy niż 300 proc. kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300 proc. tego kryterium,
    - w przypadku osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 300 proc. kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300 proc. kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.

Gmina kierująca osobę do domu pomocy społecznej, pokrywa różnicę między średnim kosztem utrzymania w takim domu a opłatami wnoszonymi przez wymienione osoby.

Średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w domu pomocy społecznej:

  • o zasięgu gminnym - ustala wójt (burmistrz, prezydent miasta) i ogłasza w wojewódzkim dzienniku urzędowym, nie później niż do dnia 31 marca każdego roku;
  • o zasięgu powiatowym - ustala starosta i ogłasza w wojewódzkim dzienniku urzędowym, nie później niż do dnia 31 marca każdego roku;
  • o zasięgu regionalnym - ustala marszałek województwa i ogłasza w wojewódzkim dzienniku urzędowym, nie później niż do dnia 31 marca każdego roku.

Możliwe ulgi oraz zniżki w opłatach DPS

Istnieje możliwość częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat za pobyt w DPS (na wniosek osoby wnoszącej opłatę) po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego, jeśli:

  • osoby wnoszą opłatę za pobyt innych członków rodziny w domu pomocy społecznej, ośrodku wsparcia lub innej placówce;
  • występują uzasadnione okoliczności, zwłaszcza długotrwała choroba, bezrobocie, niepełnosprawność, śmierć członka rodziny, straty materialne powstałe w wyniku klęski żywiołowej lub innych zdarzeń losowych;
  • małżonkowie, zstępni, wstępni utrzymują się z jednego świadczenia lub wynagrodzenia;
  • osoba obowiązana do wnoszenia opłaty jest w ciąży lub samotnie wychowuje dziecko;
  • osoba obowiązana do wnoszenia opłaty lub jej rodzic przebywała w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka lub placówce opiekuńczo-wychowawczej, na podstawie orzeczenia sądu o ograniczeniu władzy rodzicielskiej osobie kierowanej do domu pomocy społecznej lub mieszkańcowi domu;
  • osoba obowiązana do wnoszenia opłaty przedstawi wyrok sądu oddalający powództwo o alimenty na rzecz osoby kierowanej do domu pomocy społecznej lub mieszkańca domu.

Z kolei osoby ze statusem Członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej są zwolnione z opłat w wysokości 70 proc. świadczenia.

Komentarz eksperta:

Magdalena Osińska-Kurzywilk, prezes Koalicji "Na pomoc niesamodzielnym" podkreśla, że, kierowanie podopiecznych do Domów Pomocy Społecznej w Polsce to proces bardzo złożony i wymagający przeanalizowania w kontekście wielu aspektów.

Po pierwsze musimy pamiętać, że DPS to miejsce zamieszkania podopiecznego na stałe. W związku z czym mogą tam być udzielane wszystkie świadczenia zdrowotne przysługujące Pacjentowi w miejscu jego zamieszkania o czym często zapominają nie tylko rodziny, ale również lekarze, pielęgniarki POZ czy AOS-ów.

Kolejnym kwestią jest opłata za pobyt podopiecznego w DPS. Obecnie znaleźć miejsce w DPS za 3500 zł graniczy z cudem. Pokusiłabym się tu o wycenę rzędu 4200 - 7500 zł miesięcznie w zależności od standardu i lokalizacji co jest bardzo istotne.

Jak czytamy w artykule: "Osobie wymagającej całodobowej opieki z wymienionych powyżej powodów, która nie może samodzielnie funkcjonować na co dzień, przysługuje prawo do umieszczenia w DPS. Domy te są profilowane, więc zajmują się konkretnym problemem seniorów i osób niepełnosprawnych" - i jest to jedyna bezdyskusyjna kwestia. Ale jeżeli przyjrzymy się temu głębiej to okazuje się problemy dopiero wtedy zaczynają się pojawiać. Wiemy nie od dziś, że rodziny wolą umieszczać swoich podopiecznych w ZOL-ach ze względu właśnie na finansowanie tych placówek, które podlega pod Ministerstwo Zdrowia i pobyt pacjenta w tej palcówce i dużej części finansuje również Narodowy Fundusz Zdrowia, rodzina ponosi koszt 70% emerytury czy renty i nie ma obowiązku dopłaty do pobytu, ponieważ pozostała część finansowana jest przez NFZ. To powoduje, że obecnie czas oczekiwania na pobyt w ZOL-ach wydłużył się do około 12 miesięcy, a w Domach Pomocy Społecznej około 1-2 miesięcy.

Zatrzymując się nad kwestią finansowania pobytu podopiecznego w DPS w przypadku, gdy pacjent posiada dzieci sprawa nie jest skomplikowana - w takiej sytuacji w myśl polskiego prawa ona ma obowiązek dopłaty do pobytu rodziców w DPS-ie. Co jednak w sytuacji, gdy osoba starsza nie posiada dzieci? Wtedy DPS-u kieruje MOPR lub GOPS. I tu rzeczywiście pojawiają się problemy. W wielu małych gminach budżet nie pozwala na finansowanie pubytu większej liczby podopiecznych w DPS.

"Jednocześnie to osoby samotne, które potrzebują stałej opieki, mają największe szanse na przyjęcie" - i tu znów się nie zgodzę z artykułem, ponieważ wbrew temu to właśnie te osoby mają najmniejsze szanse ze względu na skromny budżet GOP-sów.

Artykuł jest zatem ogólnikowy i nie pokazujący problemów wynikających z pobytu podopiecznego w DPS-ie.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas