Działalność statutowa Koalicji "Na pomoc niesamodzielnym" skupia się na tworzeniu systemowych rozwiązań, których celem jest zagwarantowanie godnych i bezpiecznych warunków życia dla każdego, niezależnie od miejsca zamieszkania czy statusu materialnego, ze szczególnym uwzględnieniem osób niesamodzielnych i ich opiekunów. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje każdej uprawnionej osobie zorganizowaną opiekę zdrowotną oraz równy dostęp do świadczeń zdrowotnych. Niestety, coraz częściej zauważamy, że prawa wynikające z ustawy zasadniczej nie są w praktyce realizowane. Obserwujemy znaczne nierówności w dostępie do świadczeń medycznych, leków, preparatów medycznych oraz wyrobów medycznych. Jest dla nas oczywiste, że w centrum systemu ochrony zdrowia powinien znajdować się pacjent, a wszystkie działania regulacyjne powinny ostatecznie służyć pacjentom.
Dotyczy to zarówno podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, opieki szpitalnej, opieki długoterminowej, jak również dostępu do opieki farmaceutycznej oraz zaopatrzenia pacjenta w niezbędne dla jego zdrowia i życia produkty medyczne.
Badania, które przeprowadziliśmy, wskazują na wyraźne braki w dostępie do podstawowych usług zdrowotnych i farmaceutycznych, szczególnie w małych miejscowościach i na obszarach wiejskich. Wraz z zamykaniem się aptek ograniczony został dostęp do leków i świadczeń realizowanych przez farmaceutów. W naszym badaniu aż 95 proc. respondentów wskazało, że jest to istotny czynnik przy wyborze apteki. Mniejsza liczba aptek odbija się na niższej konkurencyjności rynku, a w konsekwencji na wyższych cenach, które negatywnie wpływają na sytuację ekonomiczną społeczeństwa.
Pacjenci są ostatecznymi beneficjentami usług w aptekach, ale z perspektywy mijających lat nie zauważamy, żeby byli wystarczająco poważnie brani pod uwagę przy wprowadzanych zmianach regulacyjnych na rynku aptecznym. Kwestia dostępności placówek aptecznych i realizowanych w nich usług jest szczególnie istotna w obliczu postępującego starzenia się polskiego społeczeństwa. Prognozy GUS wskazują, że do 2060 roku seniorzy w wieku 65+ będą stanowić aż 30 proc. społeczeństwa.
Nasz cel jest jasny: stworzenie takiego systemu opieki zdrowotnej i społecznej, który będzie odpowiadał na realne potrzeby osób starszych, przewlekle chorych, niesamodzielnych oraz ich opiekunów. Chcemy systemu, który będzie dostępny, sprawiedliwy i efektywny. Wierzymy, że poprzez współpracę z różnorodnymi organizacjami, dla których los i dobrostan w/w osób jest sprawą istotną, jesteśmy w stanie wprowadzić realne zmiany.
Dlatego też zapraszamy do współpracy wszystkie organizacje i instytucje, którym leży na sercu dobro osób wymagających szczególnej opieki i troski. Razem możemy wpłynąć na zmiany, które spowodują, że większość mieszkańców Polski otrzyma dostęp do opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, niezależnie od okoliczności, miejsca zamieszkania i sytuacji materialnej.
Zarząd Koalicji "Na pomoc niesamodzielnym"