Marszałek Sejmu skierował do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne oraz Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji poselski projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Autorzy projektu domagają się zrównania sytuacji prawnej osoby niepełnosprawnej niezależnie od wieku.
Propozycja zmian w orzeczeniach o niepełnosprawności
Do marszałka Sejmu grupa posłów z KO, Polski 2050 Trzeciej Drogi skierowała poselski projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Jak podano w uzasadnieniu, wskazany projekt zmienia ustawę w zakresie uchylenia art. 6bb ust. 2. - Potrzeba wprowadzenia tej zmiany wynika z konieczności ujednolicenia sytuacji prawnej osób poniżej 16 roku życia z pozostałymi osobami, których orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności tracą ważność po okresie, na który zostały ustalone - czytamy.
Wyjaśniono przy tym, że przepis art. 6bb ust. 1 umożliwia zachowanie ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności/stopniu niepełnosprawności, do czasu wydania kolejnego orzeczenia, jeżeli wniosek o wydanie nowego dokumentu został złożony w okresie ważności orzeczenia ustalającego niepełnosprawność/orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności. Jednak nie dłużej niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność.
Zgodnie z art. 6bb ust. 2 zachowanie ważności orzeczenia o niepełnosprawności jest możliwe nie dłużej niż do dnia ukończenia przez osobę niepełnosprawną 16. roku życia.
- Projekt ustawy uchyla tę regulację, zrównując sytuację prawną osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności oraz orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, umożliwiając, niezależnie do wieku osoby niepełnosprawnej, zachowanie w mocy orzeczenia o niepełnosprawności przez analogiczny okres, jaki jest przewidziany przypadku zachowania ważności orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Okres zachowania ważności orzeczenia nie będzie ograniczony przez wiek osoby niepełnosprawnej - zachowanie ważności orzeczenia będzie możliwe również po ukończeniu przez tę osobę 16 roku życia - wyjaśniają projektodawcy.
Dodatkowo podano, że jeśli wniosek osoby z niepełnosprawnością o wydanie stosownego dokumentu został złożony w okresie ważności orzeczenia ustalającego niepełnosprawność/stopień niepełnosprawności, to zachowuje ono ważność do czasu, gdy nowe orzeczenie stanie się ostateczne. Nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiące następującego po dacie określającej tę ważność.
I podsumowano: zgodnie z przedstawionymi w deklarowanych skutkach regulacji argumentami istnieje bardzo pilna potrzeba przyjęcia ustawy wraz z zawartymi w niej przepisami przejściowymi niwelującymi niekorzystne skutki prawne dla osób poniżej 16 roku życia.
Według propozycji nowelizacja ma wejść w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 30 września 2024 roku.
Źródło: www.rynekzdrowia.pl