8 listopada 2023 roku w Brukseli, podczas Continence Health Summit 2023, 22 interesariuszy podpisało wspólny manifest Urge to Act dotyczący reformy polityki zdrowotnej w zakresie zaburzeń kontynencji w Europie. Dziś, z okazji Europejskiego Tygodnia Urologii, ponownie spotkano się w Brukseli, aby kontynuować kampanię!
Ryzyko inkontynencji często łączy się z chorobami i dolegliwościami, które nasilają się z wiekiem. W związku z procesem starzenia się europejskiej populacji, przewiduje się wzrost problemów związanych z nietrzymaniem moczu.
Inkontynencja jest poważnym problemem zdrowotnym, uznawanym za chorobę społeczną. Mimo że statystyki pokazują, jak powszechny jest to problem, systemy opieki zdrowotnej w Europie wciąż nie reagują odpowiednio na potrzeby pacjentów i ich opiekunów, pozostawiając ich bez wsparcia.
Manifest, podpisany 8 listopada 2023, wzywa do wprowadzania konkretnych zmian w polityce zdrowotnej państw UE, aby stawić czoła wyzwaniom, jakie niosą ze sobą zaburzenia kontynencji. Zawarto w nim 10 zaleceń dla decydentów europejskich i państwowych:
Dziś, w ramach Europejskiego Tygodnia Urologii, na zaproszenie Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (European Association of Urology, EAU), przedstawiciele Stowarzyszenia "UroConti" (członek Koalicji) stawili się w Brukseli, aby kontynuować kampanię Urge to Act i szerzyć świadomość na temat inkontynencji.
Odwiedzający mogli ich spotkać m.in. przy słynnej figurce Manneken Pis, stanowiącej część fontanny miejskiej, która obok Atomium i Rynku Głównego, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Brukseli.
Na miejscu obecni byli przedstawiciele EAU Policy Office (m.in. prof. H. Van Poppel, dyrektor EAU Policy Office oraz prof. P.E.V. Van Kerrebroeck, zastępca dyrektora EAU Policy Office) i World Federation of Incontinence and Pelvic Problems - WFIPP (Mary Lynne Van Poelgeest-Pomfret, prezes WFIPP oraz Tomasz Michałek, Pełnomocnik Zarządu Głównego Stowarzyszenia "UroConti" ds. współpracy międzynarodowej).
Źródło: www.uroconti.pl