paź 15, 2024

W styczniu 2026 startuje program Bonu Senioralnego

Opublikowano długo oczekiwany projekt ustawy o bonie senioralnym. Jego autorem jest zespół pod kierownictwem Minister ds. Polityki Senioralnej, Marzeny Okły-Drewnowicz. Ustawa ma na celu wsparcie rodzin, których członkowie muszą godzić obowiązki zawodowe z opieką nad osobami starszymi, w wieku powyżej 75. roku życia.

Bon senioralny, o maksymalnej miesięcznej wartości 2150 zł, odpowiadającej 50 godzinom usług wsparcia, ma uzupełnić lukę między pomocą społeczną a systemem ochrony zdrowia.

Kluczowe elementy ustawy

Bon odciąży aktywnych zawodowo członków rodzin, na których ciąży obowiązek alimentacyjny wobec seniorów. Ustawa ma na celu pomoc w opiece nad osobami starszymi, które cierpią na wielochorobowość, pogorszenie sprawności psychofizycznej oraz choroby neurodegeneracyjne.

Osoby powyżej 75. roku życia, które nie mogą korzystać z usług pomocy społecznej, uzyskają dostęp do nowego rodzaju wsparcia. Będzie ono obejmować zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych, pomoc w uzyskaniu świadczeń zdrowotnych, opiekę higieniczno-pielęgnacyjną oraz wspieranie kontaktów społecznych.

Przewidziano także program szkoleń dla osób, które chciałyby świadczyć usługi w ramach bonu senioralnego. Opiekunowie będą zobowiązani do odbycia 30-godzinnego szkolenia, obejmującego zagadnienia opieki nad osobami starszymi oraz udzielanie pierwszej pomocy.

Jak skorzystać z bonu?

Z bonu będą mogły skorzystać osoby powyżej 75. roku życia, których zstępni - obciążeni obowiązkiem alimentacyjnym - są aktywni zawodowo. Wartość bonu oraz liczba godzin wsparcia będą zależeć od oceny gminy, opartej na analizie niezaspokojonych potrzeb seniora.

Aktywizacja społeczności lokalnych

Bon senioralny ma także na celu aktywizację lokalnych społeczności, szczególnie na terenach wiejskich, poprzez zwiększenie zatrudnienia osób świadczących opiekę nad osobami starszymi.

Nowa ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.

Tomasz Michałek, dyrektor Biura Zarządu Koalicji "Na pomocy niesamodzielnym", pozytywnie ocenia projekt ustawy, podkreślając jego wielopłaszczyznowe korzyści:

"To przełomowym krok w kierunku kompleksowego wsparcia osób starszych i ich rodzin. Długo oczekiwaliśmy takiej inicjatywy, która uzupełniłaby luki w systemie opieki nad seniorami, szczególnie w obszarze niemedycznych usług wsparcia, które są niezbędne w codziennym życiu osób często dotkniętych już niesamodzielnością. Bon senioralny precyzyjnie odpowiada na wyzwania związane z jednej strony z koniecznością większej kontroli wydatkowanych środków publicznych a z drugiej utrzymaniem aktywności zawodowej osób objętych obowiązkiem alimentacyjnym.

Niezwykle ważne jest to, że bon senioralny wprowadza jasne zasady dostępności usług - zarówno dla osób starszych, jak i ich rodzin. Fakt, że pomoc będzie dostępna nie tylko dla najuboższych, ale także dla tych, którzy nie mieszczą się w kryteriach pomocy społecznej, stanowi istotne uzupełnienie obecnego systemu wsparcia. To rozwiązanie wypełnia lukę między pomocą społeczną a opieką zdrowotną, umożliwiając rodzinom, które muszą godzić życie zawodowe z opieką nad starszymi bliskimi, skorzystanie z usług profesjonalnych opiekunów. Dzięki temu osoby aktywne zawodowo nie będą musiały rezygnować z pracy, aby opiekować się swoimi rodzicami czy dziadkami.

Co więcej, wprowadzenie bonu senioralnego może wpłynąć na rozwój rynku usług opiekuńczych i zwiększenie podaży wykwalifikowanych opiekunów. Propozycja obligatoryjnych szkoleń dla osób świadczących te usługi zagwarantuje odpowiednią jakość świadczonej opieki. Bon senioralny jest także odpowiedzią na wyzwania związane z rosnącą liczbą chorób neurodegeneracyjnych, na które cierpią osoby starsze. Dodatkowo wsparcie to, świadczone w miejscu zamieszkania seniorów, daje szansę na przedłużenie ich samodzielności i pozostawanie w znanym sobie, przyjaznym środowisku.

Reasumując, resort nie tylko zidentyfikował kluczowe potrzeby seniorów i ich rodzin, ale też podjął działania, które mają realną szansę poprawić jakość życia seniorów w Polsce. Bon senioralny, w połączeniu z innymi planowanymi reformami, stanowi istotny element polityki senioralnej, który może uczynić Polskę krajem bardziej przyjaznym dla starzejącej się populacji."

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Konferencja OD 2024
Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas