lis 13, 2024

Sposób na szpitaloprzechowalnie seniorów

Dr hab. n. med. Cezary Pakulski, lekarz i członek Kolegium Ekspertów Instytutu Strategie 2050, twierdzi, że wie, co należy zrobić, aby szpitale nie były przechowalnią dla seniorów - zapowiada przy tym, że wprowadzenie zaproponowanych przez niego zmian poprawi finanse jednostek ochrony zdrowia, w których osoby starsze, niewymagające leczenia szpitalnego, zajmują łóżka. Chodzi o współpłacenie.

Senior w szpitalu - problem dla systemu, ulga dla rodziny

Zastępca rzecznika praw obywatelskich Stanisław Trociuk zwrócił się do minister do spraw polityki senioralnej Marzeny Okły-Drewnowicz o analizę problemu nieodbierania seniorów ze szpitali lub ich bezpodstawnej hospitalizacji - przedstawiciel RPP spytał, jakie działania zaradcze pomogłyby go rozwiązać.

Dlaczego to takie ważne?

Ponieważ - jak podkreślił Stanisław Trociuk - seniorzy, którzy nie wymagają leczenia szpitalnego, zajmują miejsca innym pacjentom, wydłużając kolejki i zwiększając koszty opieki zdrowotnej. To także naruszenie praw pacjentów, którzy chcieliby spędzić ostatnie dni w domowym otoczeniu.

Minister Okła-Drewnowicz w odpowiedzi przypomniała, że 22 marca 2024 r. został utworzony Międzyresortowy Zespół do spraw systemowych rozwiązań związanych z opieką nad osobami starszymi, do zadań którego należy między innymi analiza systemowych rozwiązań dotyczących opieki nad osobami starszymi oraz proponowanie działań związanych z opieką nad osobami starszymi. Dzięki zespołowi ma poprawić się dostęp do opieki długoterminowej i jej jakości.

Kiedy?

- Może za kilkanaście miesięcy, moża za kilka lat - ocenia w "Menedżerze Zdrowia" dr hab. n. med. Cezary Pakulski, proponując prostsze i szybsze rozwiązanie. - Może to poprawić sytuację finansową jednostek ochrony zdrowia, w których osoby starsze i niewymagające leczenia szpitalnego zajmują łóżka - mówi ekspert.

Rozwiązaniem, współpłacenie za pobyt na oddziale

- W sytuacji, w której chorzy, niepotrzebujący leczenia szpitalnego zajmują miejsca do leczenia w szpitalu, bo albo nie są odbierani przez rodzinę, albo oczekują na miejsce w zakładach opiekuńczo-leczniczych, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych lub domach opieki społecznej, należy wprowadzić zasadę współpłacenia, czyli opłatę za pracę opiekującego się personelu, zakwaterowanie, wyżywienie i konieczną farmakoterapię. Należność ta pobierana byłaby - przez szpital - z renty lub emerytury w wysokości do 70 proc. świadczenia lub przejęcia przyznanego zasiłku stałego wyrównawczego lub renty socjalnej. Pozostałe 30 proc. renty lub emerytury przekazywane byłoby na konto bankowe chorego - proponuje Cezary Pakulski, informując, że są to zasady obowiązujące w przypadku pobytu chorego w zakładach opiekuńczo-leczniczych lub pielęgnacyjno-opiekuńczych.

- Wysokość pobieranej opłaty za pobyt w szpitalu będzie naliczana zgodnie z art. 18 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 25 czerwca 2012 r. w sprawie kierowania osób do zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych. Wydawanie na to zgody - w trybie zgody na wykonanie u chorego procedury medycznej lub decyzji administracyjnej – powinno stać się kompetencją właściwego sądu rejonowego, a czas zobowiązania zakreślony terminem odebrania pacjenta przez rodzinę lub ustaleniem możliwości przeniesienia pacjenta do ośrodka opieki długoterminowej - sugeruje w "Menedżerze Zdrowia" ekspert.

- W tym celu konieczna będzie nowelizacja wyżej wymienionej ustawy i rozporządzenia, a także ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty i ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta - zwraca uwagę Cezary Pakulski.

Źródło: www.termedia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas