Konferencja rozpoczęła się panelem: "Wyzwania opieki długoterminowej w okresie demograficznej implozji", gdzie uczestnicy zastanawiali się nad możliwymi kierunkami polityki zdrowotnej, społecznej i senioralnej uwzględniającej postępujące zmiany w struktury demograficznej Polski. Według publikowanych prognoz oraz przy założeniu utrzymania się bardzo niskiego wskaźnika zastępowalności pokoleniowej, należy się liczyć, że do 2050 roku struktura demograficzna będzie się jedynie pogarszać.
Zagadnienia poruszane w dyskusji to m.in.: deinstytucjonalizacja, standardy kwalifikacji i opieki nad osobami starszymi czy koordynacja polityki senioralnej.
Ministra Marzena OOkła-Drewnowicz podkreślała, że istnieje duży deficyt w polityce senioralnej w samorządach. - Bon senioralny to jest rozwiązanie tego typu problemów, dlatego tworzymy miejsca pracy dla opiekunów i to jest właśnie inwestycja w srebrna gospodarkę. Likwidujemy także dzięki temu szarą strefę w opiece dlugoterminowej.
Jak co roku uczestnikami wydarzenia są przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej, środowiska naukowego, zawodowego, organizacji non-profit i przede wszystkim liderzy sektora opieki długoterminowej. Tematyka konferencji obejmuje szereg wyzwań, poczynając od politycznych, przez zawodowe po finansowe i zarządcze.
Konferencja potrwa do 22 listopada.