mar 28, 2025

2760 zł do pensji z orzeczeniem o niepełnosprawności. Są i inne uprawnienia

Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności mogą liczyć na dodatkowe uprawnienia w pracy, w zależności od posiadanego stopnia. Warto pamiętać także o dofinansowaniu przez PFRON do wynagrodzeń.

Trzy stopnie niepełnosprawności. Podstawowe informacje

W ustawie o rehabilitacji i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wyróżniono trzy stopnie niepełnosprawności:

  • znaczny - do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę mającą naruszoną sprawność organizmu: niezdolną do podjęcia zatrudnienia; zdolną do wykonywania zatrudnienia w zakładzie pracy chronionej albo w zakładzie aktywizacji zawodowej, wymagającą niezbędnej w celu pełnienia ról społecznych stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.
  • umiarkowany - do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu zdolną do wykonywania zatrudnienia na stanowisku pracy przystosowanym odpowiednio do potrzeb i możliwości wynikających z niepełnosprawności, wymagającą w celu pełnienia ról społecznych częściowej lub okresowej pomocy innej osoby w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.
  • lekki - do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu zdolną do wykonywania zatrudnienia, nie wymagającą pomocy innej osoby w celu pełnienia ról społecznych.

Orzeczenie o niepełnosprawności w pracy. Stopień znaczny 

Infor.pl wyjaśnia, że w przypadku osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, ich czas pracy nie powinien przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

Ponadto pracownicy nie mogą być zatrudniani w nadgodzinach ani w porze nocnej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Ważnym uprawnieniem jest także 15-minutowa przerwa w pracy (wliczana do czasu pracy) na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek.

Pracownikom tym przysługuje także dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym:

  • prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba niepełnosprawna nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do znacznego stopnia niepełnosprawności,
  • dodatkowy urlop nie przysługuje, gdy osoba z niepełnosprawnością jest uprawniona do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych.

Ponadto, zwolnienie z pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia dotyczy też uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym (do 21 dni roboczych, nie częściej niż raz w roku) oraz w celu wykonania specjalistycznych badań i zabiegów, jeżeli nie mogą być wykonane w godzinach pracy.

Drugi stopień na orzeczeniu o niepełnosprawności. Jakie uprawnienia?

Z kolei w przypadku pracowników ze stopniem umiarkowanym przywileje wyglądają podobnie, ponieważ ich czas pracy nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo i takie same ograniczenia dotyczą zatrudniania w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.

Pracownik z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia z pracy w celu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym i specjalistycznych badaniach oraz przysługuje mu też dodatkowa przerwa w pracy na gimnastykę.

Lekki stopień niepełnosprawności w pracy

Natomiast czas pracy osoby z niepełnosprawnością w stopniu lekkim nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. W stosunku do pracownika z lekką niepełnosprawnością stosuje się też ograniczenia dotyczące zatrudniania w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.

Mogą też korzystać z dodatkowej 15-minutowej przerwy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek.

Pracodawcy mogą liczyć na dofinansowanie do wynagrodzeń z PFRON
Obecnie miesięczne dofinansowanie z PFRON do wynagrodzenia pracownika z niepełnosprawnością wynosi:

  • 2 760 zł - w przypadku pracowników zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności,
  • 1 550 zł - w przypadku pracowników zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,
  • 575 zł - w przypadku pracowników zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Powyższe kwoty w odniesieniu do osób niepełnosprawnych, którym orzeczono chorobę psychiczną (02-P), upośledzenie umysłowe (01-U), całościowe zaburzenia rozwojowe (12-C) lub epilepsję (06-E) oraz niewidomych w stopniu znacznym i umiarkowanym (04-O), zwiększa się o:

  • 1 380 zł - w przypadku pracowników zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności (w sumie kwota dofinansowania wynosi 4 140 zł),
  • 1 035 zł - w przypadku pracowników zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (w sumie kwota dofinansowania wynosi 2 585 zł),
  • 690 zł - w przypadku pracowników zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności (w sumie kwota dofinansowania wynosi 1 265 zł).

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas