lip 18, 2018

Kończą się prace nad projektem w sprawie systemu orzekania o niepełnosprawności

- Międzyresortowy zespół kończy prace nad projektem w sprawie systemu orzekania o niepełnosprawności - powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk na posiedzeniu sejmowej komisji polityki senioralnej. Przedstawił on informację na temat wsparcia dla opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnościami w świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, który w październiku 2014 roku orzekł, że uzależnienie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej od wieku, w którym powstała niepełnosprawność podopiecznego, jest niezgodne z konstytucją.

Bartosz Marczuk zapewnił, że "intencją" resortu rodziny "jest wykonanie tego wyroku TK", jednak wcześniej konieczna jest reforma systemu orzecznictwa.

- W momencie kiedy ten system orzeczniczy będzie finalizowany, wtedy będzie też można zająć się oczywiście wyrokiem TK i uporządkowaniem tego systemu wsparcia osób niepełnosprawnych, który jest - jak doskonale wszyscy wiemy - nie tylko skomplikowany, bo to pewnie eufemizm, ale w wielu miejscach niesprawiedliwy i budzący słusznie określone emocje negatywne - powiedział wiceminister.

Poinformował, że prace kończy powołany w lutym minionego roku międzyresortowy Zespół do spraw opracowania systemu orzekania o niepełnosprawności oraz niezdolności do pracy. - Z tego co deklaruje przewodnicząca tego zespołu, pani prof. Gertruda Uścińska prezes ZUS, już w tym miesiącu do Kancelarii Premiera zostaną przekazane pierwsze owoce tej pracy w postaci odpowiednich projektów ustaw - powiedział wiceminister.

17 lipca w rozmowie z PAP Gertruda Uścińska informowała, że prace nad projektem są finalizowane i w wakacje zostanie on przekazany do premiera. Powiedziała, że wstępne rozwiązania przewidują stworzenie systemu z dwoma stopniami niepełnosprawności. Zwracała też uwagę, że wraz z reformą orzecznictwa powinno się stworzyć specjalny system informatyczny.

Wiceminister Bartosz Marczuk podczas posiedzenia komisji powiedział, że do uzgodnień międzyresortowych został przekazany projekt zakładający utworzenie Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Zgodnie z projektem, źródłem przychodów funduszu będzie przede wszystkim obowiązkowa składka stanowiąca 0,15 proc. podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy, a także danina solidarnościowa od dochodów osób fizycznych - w wysokości 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej 1 mln za rok podatkowy.

Wskazując na działania na rzecz niepełnosprawnych, wiceminister mówił też m.in. o rozwiązaniach przyjętych w ramach programu "Za życiem", o dofinansowaniu warsztatów terapii zajęciowej, a także o wsparciu dzieci z niepełnosprawnością w ramach programu "500 plus".

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas