lip 23, 2018

Kolejne spotkanie konsultacyjne w sprawie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych

23 lipca w Miliczu (woj. dolnośląskie) odbyło się kolejne z regionalnych spotkań konsultacyjnych poświęconych tworzeniu rządowego systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin. W spotkaniu uczestniczył wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, który mówił m.in. o niedawno wprowadzonych przez rząd zmianach i przedstawił tzw. mapę drogową wsparcia dla osób niepełnosprawnych.

Mapa składa się z trzech filarów. - Pierwszy to filar dotyczący finansowania, czyli specjalny Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Ma on się składać z "daniny solidarnościowej", czyli środków pozyskanych od osób zarabiających ponad milion złotych rocznie, oraz ze środków z Funduszu Pracy. Liczymy, że łącznie fundusz będzie się kształtować na poziomie 1 mld 800 mln zł. Chcemy rozmawiać ze stowarzyszeniami, w jaki sposób najlepiej wykorzystać te środki - tłumaczył wiceminister.

Jako drugi filar Stanisław Szwed wymienił pakiet społecznej odpowiedzialności. - Głównym zadaniem jest dokończenie prac nad nowym systemem orzecznictwa oraz uruchomienie wsparć, które właśnie wchodzą w życie - od 1 lipca wsparcie dotyczące warsztatów terapii zajęciowej, ponad 16,5 tys. zł rocznie, w przyszłym roku ponad 17 tys. zł. W tym pakiecie jest również podniesienie renty socjalnej do minimalnej emerytury, która wynosi dzisiaj 1029 zł. Te środki od 1 września trafią do każdego, kto jest uprawniony - mówił wiceminister. Dodał, że nowym rozwiązaniem będzie m.in. tzw. opieka wytchnieniowa.

- Ostatni filar z mapy to program "Dostępność plus". W najbliższych latach chcemy przeznaczyć na ten cel ponad 23 mld zł, które mają poprawić dostępność osób niepełnosprawnych do różnego rodzaju usług - wskazywał.

Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak poinformował, że co ósmy mieszkaniec regionu jest osobą niepełnosprawną. - W skali kraju jest to 12 proc. mieszkańców, a na Dolnym Śląsku ten procent jest nieco wyższy - 13,2 proc. To 384 tys. osób na Dolnym Śląsku, które mają różny poziom niepełnosprawności. Tak jak różna jest niepełnosprawność, tak elastyczna i różnorodna musi być pomoc - mówił.

Prezes Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych Alicja Szatkowska zwróciła uwagę m.in. na problem rodzin, z osobami niepełnosprawnymi wymagającymi całodobowej opieki, które skorzystałyby na tzw. opiece wytchnieniowej. Zauważyła, że pierwsze problemy pojawiają się zaraz po urodzeniu dziecka. - Rodzice są zagubieni. Mimo że istnieje program "Za życiem", to samorządy nie potrafią jeszcze działać, jak powinny. Kolejna sprawa to dostępność dzieci niepełnosprawnych do przedszkoli i do realizacji obowiązku szkolnego - dodała.

W połowie maja rząd przedstawił propozycję nowego modelu finansowania wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Ma się on opierać na trzech filarach: Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, pakiecie społecznej odpowiedzialności i programie "Dostępność plus". Propozycja została zapowiedziana, gdy trwał protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w Sejmie.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas