gru 30, 2017

Wydłużenie listy wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie

W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad zmianami dotyczącymi zwiększenia limitów i zmniejszenia dopłat na wyroby medyczne. Przygotowana jest już nowelizacja rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.

W projekcie zaproponowano m.in. zwiększenie limitu ilościowego na środki chłonne (majtki chłonne, pieluchomajtki, wkłady, pieluchy anatomiczne, i podkłady) - z 60 do 90 sztuk miesięcznie. Organizacje pacjenckie zwracają jednak uwagę, że zmiana ta w praktyce będzie mało realna, ponieważ wraz z nią nie zaproponowano zwiększenia środków finansowych przeznaczonych na refundację tych wyrobów.

Brak wzrostu nakładów oznacza, że obowiązujące limity cenowe faktycznej refundacji zostaną obniżone z poziomu 1,28 zł do 0,86 zł za sztukę dla pacjenta onkologicznego, a dla pozostałych z 1,05 zł do 0,7 zł za sztukę - a środków w tej cenie, które by rzeczywiście zabezpieczały pacjentów, po prostu nie ma. Wyrób najtańszy, jak wynika z doświadczeń pacjentów, nie jest najlepszy.

Projekt nowelizacji rozporządzenia jest już po konsultacjach, ma wejść w życie 30 dni po ogłoszeniu. 

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas