maj 13, 2019

Minister Rafalska o projekcie opieki wytchnieniowej

Program opieki wytchnieniowej to program, na który opiekunowie bardzo czekają. Należy im się chwila wytchnienia od czasami wieloletniej opieki, od odpowiedzialności, którą dźwigają - powiedziała 13 maja minister Elżbieta Rafalska.

Minister przypomniała, że minął rok od zakończenia protestu osób niepełnosprawnych i zawsze pada pytanie, co rząd zrobił, żeby poprawić ich sytuację. Mówiła, że jedną fundamentalnych kwestii, jakie podnosiły osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, była dostępność m.in. do usług rehabilitacyjnych.

- I właśnie wtedy przyjęto ustawę o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności - powiedziała. 

Ustawa ta, zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Jak dodała minister było to tylko jedno z wielu rozwiązań przygotowanych w ostatnim czasie z myślą o niepełnosprawnych.

W dalszym ciągu trwa przyjmowanie ofert, wniosków przekazywanych przez wojewodów, w zakresie programu związanego z opieką wytchnieniową. Elżbieta Rafalska przypomniała, że jest to propozycja dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Będą oni mogli skorzystać albo z 240 godzin dziennej opieki wytchnieniowej, albo z dwóch tygodni całodobowej opieki nad ich niepełnosprawnymi, a także ze szkoleń, ewentualnie z poradnictwa, jeśli samorządy będą tym zainteresowane.

Minister podkreśliła, że na realizację tego programu przeznaczonych zostanie 110 mln zł.

Program opieki wytchnieniowej jest adresowany do członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych. Jest to drugi - po usługach opiekuńczych - program, który będzie finansowany z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl 

 


konferencja
Raport
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2020 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności