kwi 10, 2018

Powstała aplikacja na telefon, która monitoruje objawy choroby parkinsona

Eksperymentalna aplikacja na smartfony może monitorować w ciągu dnia zmiany nasilenia objawów u osób z chorobą Parkinsona - informuje pismo "JAMA Neurology".

Choroba Parkinsona ma charakter neurodegeneracyjny. Z powodu uszkodzenia wytwarzających dopaminę komórek nerwowych pojawiają się drżenia, sztywność, spowolnienie ruchów oraz trudności z chodzeniem.

Aplikację o nazwie HopkinsPD na smartfony z Androidem opracowała prof. Suchi Saria i jej zespół z Johns Hopkins University w Baltimore. Pacjenci proszeni są o wykonanie pięciu zadań, dzięki którym można ocenić mowę, stukanie palcem, chód, równowagę i czas reakcji. Uzyskane dane przesyłane są lekarzowi, który może je wykorzystać do oceny nasilenia objawów i dobrania właściwych leków w odpowiedniej dawce.

Jak wyjaśniła prof. Saria, objawy parkinsonizmu są równie zmienne, co na przykład cukrzycy. To wymaga modyfikacji leczenia, tymczasem odpowiednie pomiary mogły być dotychczas wykonywane tylko w warunkach klinicznych.

Aplikacja HopkinsPD spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony pacjentów - zaciekawiła ich i zachęciła do współpracy. Podczas badań 129 osób wykonało ponad 6000 pomiarów za pomocą smartfona - przed i po pierwszej dziennej dawce dopaminy.

Uczestników badano także w warunkach klinicznych. Uzyskane wyniki wahały się od 0 do 100 (im wyższy wynik, tym poważniejsze objawy) i zmieniały w ciągu dnia średnio o 14 punktów. Wyniki z telefonu zgadzały się z uzyskanymi w klinice.

Źródło: www.rynekseniora.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas