maj 24, 2018

Poważna choroba obciąża nie tylko pacjenta, ale i jego opiekuna

Poważna choroba to obciążenie nie tylko dla pacjenta, ale i jego opiekuna - przypominają organizatorzy III edycji kampanii "Żywienie medyczne - Twoje posiłki w walce z chorobą". Opiekun często musi zrezygnować z dotychczasowych aktywności, nawet pracy zawodowej.

Z badania przeprowadzonego w ramach kampanii edukacyjnej "Żywienie medyczne - Twoje posiłki w walce z chorobą" wynika, że prawie 70 proc. ankietowanych opiekunów zajmujących się osobą bliską musiało ograniczyć życie towarzyskie, co trzeci musiał zmienić tryb pracy lub nauki, a co dziesiąty całkowicie zrezygnować z życia zawodowego.

W informacji prasowej przesłanej PAP przez organizatorów kampanii psychoonkolog Adrianna Sobol z Fundacji OnkoCafe - Razem lepiej, zwraca uwagę, że w obliczu wyzwania, jakim jest choroba najbliższej osoby, następuje całkowita reorganizacja dotychczasowego życia jej opiekunów. Z dnia na dzień z małżonka, dziecka, rodzica muszą wejść w nową rolę, która często jest dla nich dużym obciążeniem - zarówno fizycznym, jak i emocjonalnym.

- Diagnoza zawsze pojawia się niespodziewanie, nagle burząc wszystko to, co do tej pory zostało zbudowane. Znika przede wszystkim względne poczucie bezpieczeństwa. Wraz z diagnozą pojawia się strach, lęk przed nieznanym. Ten lęk często bywa paraliżujący nie tylko dla samego pacjenta, ale także dla jego bliskich - tłumaczy Adrianna Sobol.

Według niej sytuację opiekunów utrudnia fakt, że w społeczeństwie panuje ogólne przekonanie, iż osoby najbliższe pacjentowi nie mogą się skarżyć i mówić o swoich trudnościach. - Bo tak nie wypada, bo może zostać to źle odebrane. Takie przekonania są niezwykle obciążające. Opiekun często jest bardzo samotny, boi się dzielić swoimi słabościami, a z obawy przed oceną i odrzuceniem nie prosi o pomoc dla siebie - mówi psychoonkolog.

Dlatego połowa opiekunów odczuwa zmęczenie fizyczne i wyczerpanie, a prawie co drugi bezradność i frustrację. Takie wyniki uzyskano w badaniu pt. "Opiekunowie osób chorych neurologicznie i onkologicznie", które zostało przeprowadzone wśród 303 osób przez SW Research na przełomie lutego i marca 2018 roku.

Aby zwrócić uwagę na wyzwania, jakie przewlekła, ciężka choroba stawia przed opiekunami chorych, organizatorzy kampanii zainicjowali akcję pt. "List do Opiekuna".

- Wsparcie i towarzyszenie najbliższym w najtrudniejszym momencie ich życia - chorobie - jest wartością, której nie da się wycenić. Opiekunowie chorych, to cisi bohaterowie, o których potrzebach i problemach często zapominamy. Dlatego włączyliśmy się w akcję "List do Opiekuna", która pozwoli na ich docenienie i podziękowanie. To niezwykle ważne, żeby pokazać opiekunom, że dostrzegamy poświęcenie i jesteśmy im wdzięczni - tłumaczy cytowany w informacji prasowej ks. dr Arkadiusz Nowak z Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

Akcję zainaugurował spot z udziałem aktora Jerzego Stuhra, który sam leczył się na nowotwór oraz jego żony - Barbary Stuhr. - Cieszę się bardzo, że wziąłem udział w tym nagraniu. Mogłem wreszcie podziękować mojej żonie głośno i publicznie. I to zostanie - dzięki magicznej sztuce filmu będzie na zawsze dla naszych wnuków i ich rówieśników świadectwem poświęcenia, lojalności, miłości - skomentował aktor.

W akcję może włączyć się każda osoba - poprzez napisanie symbolicznego listu do swojego opiekuna z podziękowaniem za jego wysiłek i nieocenioną rolę w procesie zdrowienia. Część nadesłanych listów stanie się elementem wystawy zaplanowanej na wrzesień 2018 roku. Szczegóły akcji znajdują się na stronie: www.listdoopiekuna.pl.

Organizatorem kampanii jest firma Nutricia Medyczna wraz z Instytutem Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz organizacjami pacjentów i towarzystwami naukowymi, w tym m.in.: Alivią - Fundacją Onkologiczną Osób Młodych, Federacją Stowarzyszeń Amazonki, Fundacją OnkoCafe - Razem Lepiej, Fundacją Udaru Mózgu, Polską Koalicją Pacjentów Onkologicznych, Polskim Towarzystwem Neurologicznym, Polskim Towarzystwem Onkologicznym. 

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas