lip 13, 2018

Powstanie Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych

Przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy zakłada powołanie Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Projekt trafił do opiniowania w dniu 13 lipca.

- Aby umożliwić osobom niepełnosprawnym niezależne życie i pełny udział we wszystkich jego sferach, niezbędne jest zapewnienie odpowiednich środków, umożliwiających przezwyciężenie barier utrudniających im pełnienie rol społecznych oraz pełne włączenie społeczne by mogły funkcjonować na zasadzie równości z innymi osobami - można przeczytać w uzasadnieniu projektu.

Jak przypomniano, obecne wsparcie obejmuje wybrane aspekty aktywizacji zawodowej i społecznej (dzięki środkom Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych), tymczasem osoby niepełnosprawne wymagają szerszego wsparcia, by moc korzystać na zasadzie równości z innymi z dostępu do środowiska fizycznego, środków transportu, informacji i komunikacji, urządzeń i technologii oraz rożnego rodzaju usług.

Zgodnie z art. 1 projektu ustawy tworzy się Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, którego celem jest wsparcie społeczne i zawodowe osób niepełnosprawnych.

Źródłem przychodów Funduszu będzie - w myśl projektu - przede wszystkim obowiązkowa składka na Fundusz stanowiąca 0,15 proc. podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy, a także danina solidarnościowa od dochodów osób fizycznych - w wysokości 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej 1 min za rok podatkowy. Wpłacona na rachunek urzędu skarbowego danina solidarnościowa przekazywana będzie na wyodrębniony rachunek Funduszu, w terminie dwóch miesięcy od wpływu daniny, nie wcześniej jednak niż przed dniem 1 sierpnia roku następującego po roku podatkowym, za który jest składana deklaracja. Zapłaty daniny solidarnościowej dokonuje się w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Projekt ustawy określa również pozostałe źródła przychodów, którymi mogą być m.in.:

  • dotacje z budżetu państwa na realizację programów współfinansowanych ze środków UE na rzecz osób niepełnosprawnych,
  • środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej na współfinansowanie projektów finansowanych z Funduszu.

Przepisy ustawy miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

Źródło: www.politykazdrowotna.com


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas