lis 27, 2018

W Kielcach rusza kampania społeczna "Biała Wstążka"

Specjalistyczne konsultacje dla osób starszych, doświadczających przemocy w rodzinie, zaplanowano w Kielcach w ramach 12. edycji kampanii Białej Wstążki, realizowanej pod hasłem: "Senior - kocham, lubię, szanuję, nie biję". Kampanię, którą zainaugurowano 26 listopada, realizują samorząd Kielc, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR) oraz funkcjonujący w ramach tej instytucji Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie (SOW).

Jak powiedziała kierownik SOW Grażyna Pisarczyk, około jedna czwarta korzystających z pomocy ośrodka to osoby starsze - zarówno, jeśli chodzi o procedurę Niebieskiej Karty (to uregulowany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie formularz, a zarazem procedura identyfikowania przypadków przemocy w rodzinie, ich zgłaszania, pomocy ofiarom i ścigania sprawców) jak i korzystanie ze wsparcia specjalistów.

Jak mówiła Grażyna Pisarczyk, seniorzy często z poczucia wstydu czy ze stereotypów, mówiących o tym, że "nie donosi się na własne dzieci", nie zgłaszają, że z ich strony doznają przemocy.

Z kolei wicedyrektor kieleckiego MOPR Magdalena Gościniewicz zaznaczyła, że przemoc zdarza się także w małżeństwach osób starszych. - Często to przemoc ekonomiczna, zwłaszcza tu gdzie kobiety nigdy nie pracowały, a teraz są na utrzymaniu męża - dodała.

Przez dwa tygodnie, w ramach kampanii w dziesięciu kieleckich Klubach Seniora, według ustalonego harmonogramu będą działały mobilne punkty informacyjno-konsultacyjne, z dyżurami specjalistów: pracowników socjalnych, policjantów, specjalistów z zakresu przeciwdziałania przemocy. W kieleckich szkołach i w jednym z przedszkoli, prowadzone będą zajęcia profilaktyczne poświęcone problemowi przemocy.

W kampanię, jak co roku, aktywnie włączyła się Caritas Diecezji Kieleckiej. Działające przy Caritas Centrum Interwencji Kryzysowej, przygotowało zajęcia dla studentów i uczniów, dyżury psychologów, pedagogów, osób zajmujących się interwencją kryzysową i prawników.

Osoby doświadczające przemocy, jak i te nieradzące sobie ze złością, będą mogły także szukać wsparcia u konsultantów, dyżurujących w kieleckim Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.

Zaplanowano także mecz "Gramy dla Seniorów", który rozegrają dzielnicowi Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, pracownicy kieleckiego MOPR oraz przedstawiciele partnerów tej instytucji.

W okresie trwania kampanii organizatorzy zachęcają - szczególnie mężczyzn - aby nosili przypiętą do ubrania białą wstążkę i manifestowali w ten sposób sprzeciw wobec przemocy.

Źródło: www.rynekseniora.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas