lip 16, 2019

Zdrowy styl życia zmniejsza ryzyko wystąpienia demencji

Jak podaje Rynek Zdrowia", podczas międzynarodowej konferencji Alzheimer's Association (AAIC) w Los Angeles ogłoszono, że niemal każdy może obniżyć ryzyko demencji dzięki zmianie stylu życia na zdrowszy - nawet, jeśli choroba występowała w jego rodzinie. Badania przeprowadzone przez zespół doktora Davida J. Llewellyna z University of Exeter objęły 196 383 osoby w wieku 60+, które były obserwowane średnio przez osiem lat.

W ciągu ośmiu lat rozpoznano 1769 nowych przypadków demencji. Jak się okazało, dzięki zdrowemu trybowi życia ryzyko choroby spadło o 1/3. Spośród osób urodzonych z genetycznymi predyspozycjami i prowadzących niezdrowy tryb życia zachorowało średnio 18 osób na 1000. Natomiast w grupie z tymi samymi genami żyjącej zdrowo odsetek spadł do 11 osób na 1000.

Jako "zdrowy tryb życia" badacze rozumieją ćwiczenia, zdrową dietę, umiarkowanie w spożyciu alkoholu oraz niepalenie.

Badanie dotyczyło ogólnie demencji, a nie jej konkretnych postaci, takich jak choroba Alzheimera lub otępienie naczyniowe. Ma szereg ograniczeń - nie można było na przykład wykazać związku przyczynowego pomiędzy stylem życia a demencją, czynniki dotyczące stylu życia były zgłaszane samodzielnie, a badana grupa składała się z dorosłych pochodzenia europejskiego, zatem może nie być możliwe uogólnienie dla innych populacji. Wyniki mogą też nie dotyczyć osób z bardzo wczesnym otępieniem, które zaczyna się w wieku 40-50 lat. 

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


konferencja
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2019 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności