lis 28, 2019

O 500+ dla osób niesamodzielnych

Aby uzyskać świadczenie tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych konieczne jest zaświadczenie lekarza orzecznika ZUS o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca uwagę, że to nie stopień niepełnosprawności decyduje o przyznaniu świadczenia.

W opinii ZUS wiele osób ma problem z rozróżnieniem pojęć niepełnosprawności i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Pojęcia te traktowane jako jednoznaczne, tymczasem różnice między nimi są istotne, szczególnie w kontekście świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych.

Prawo do tego świadczenia ma osoba posiadająca orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Niezdolność do samodzielnej egzystencji przyznawana jest osobie, która nie tylko jest niezdolna do pracy, ale także potrzebuje pomocy drugiej osoby w zaspokojeniu podstawowych czynności życiowych: opiekun robi zakupy, przygotowuje posiłki, karmi, pomaga w codziennej higienie, poruszaniu się, prowadzeniu gospodarstwa domowego, procesie leczenia, rehabilitacji i kontaktach ze światem zewnętrznym - wyjaśnia ZUS.

Źródło: www.rynkezdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas