Komu należy się świadczenie wspierające? Jak je dostać? Jaki wniosek i dokumenty złożyć? Ile wynosi świadczenie wspierające w 2025 r.? Co się zmieni w 2026 r.? - o tym czytamy na stronach portalu "Co w zdrowiu".
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowało 10 lipca do konsultacji publicznych projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Kluczową zmianą jest dopuszczenie do udziału w pracach powiatowych zespołów orzekających lekarzy będących w trakcie specjalizacji oraz tych z co najmniej pięcioletnim stażem zawodowym - informuje portal "Co w zdrowiu".
Jeszcze w poprzedniej dekadzie firmy z sektora prywatnej ochrony zdrowia, jako potencjalny obszar wzrostu wskazywały opiekę senioralną. Wydawałoby się, że ze względu na starzenie się społeczeństwa to naturalny obszar ekspansji dużych firm, ale…
W odpowiedzi na interpelację nr 8769 poseł Magdaleny Filipek-Sobczak, dotyczącą rządowego projektu ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło wyjaśnienia. Projekt ustawy zakłada systemowe wdrożenie usług asystencji osobistej jako formy indywidualnego wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, w celu umożliwienia im prowadzenia niezależnego życia oraz pełniejszego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym.
Osoby z niepełnosprawnościami, które korzystają w domu z koncentratora tlenu lub respiratora w ramach opieki hospicjum, opieki paliatywnej i długoterminowej opieki pielęgniarskiej, także będą mogły starać się w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o dodatek do energii - czytamy na portalu Prawo.pl. Również ci, którzy otrzymają zalecenia lekarza specjalisty i korzystają z urządzenia, które wypożyczyli lub kupili za własne pieniądze. O dodatek można starać się od 1 lipca, ale także za miesiące poprzedzające.
Rada Ministrów opublikowała projekt Krajowego Programu Działań wobec Chorób Otępiennych na lata 2025-2030. To pierwsza w Polsce kompleksowa strategia mająca na celu przeciwdziałanie skutkom chorób otępiennych, takich jak choroba Alzheimera i inne zespoły otępienne. Program został przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia i obecnie jest dostępny do konsultacji społecznych, które potrwają do 23 lipca 2025 roku.
Ubezwłasnowolnienie to nie tylko przepis - to decyzja, która może diametralnie zmienić czyjeś życie. Dlatego każda zmiana prawa w tym obszarze wymaga wyjątkowej ostrożności i zrozumienia ludzkiego wymiaru tej instytucji. Cieszy więc fakt, że Rzecznik Praw Pacjenta aktywnie włącza się w dyskusję nad nowelizacją przepisów - stawiając na pierwszym miejscu dobro i godność osób, których dotyczą te decyzje.
Minister do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz zapowiedziała wsparcie we wprowadzeniu korzystnych dla seniorów zmian w uzdrowiskach - wyjaśnia "Fakt". Wspomniane zmiany mają dotyczyć m.in. darmowych turnusów dla osób w wieku 75+. W pierwszej kolejności pomysł musi jednak uzyskać poparcie Ministerstwa Zdrowia, któremu podlegają sanatoria.
25 czerwca w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów spotkali się przedstawiciele rządu, samorządów, środowisk naukowych, organizacji pozarządowych oraz instytucji systemu ochrony zdrowia. Wydarzenie zgromadziło decydentów i praktyków, by wspólnie przeanalizować stan systemu oraz wskazać niezbędne kierunki reform. Byli tam także obecni przedstawiciele Koalicji "Na pomoc niesamodzielnym" z uwagi na to, że jeden z paneli debaty dotyczył opieki długoterminowej i opieki senioralnej. Celem spotkania było wypracowanie konkretnych rozwiązań, możliwych do zastosowania w polityce zdrowotnej państwa w kontekście wyzwań demograficznych, finansowych i organizacyjnych.