Panel poświęcony wyzwaniom zarządczym i personalnym w opiece długoterminowej zakończył 6 edycję konferencji: "Opieka długoterminowa w Polsce - dzisiaj i jutro". W ciągu dwóch dni spotkania eksperci dyskutowali w ramach interaktywnych debat tematycznych o wyzwaniach, z jakim mierzyć się muszą już dzisiaj interesariusze w sektorze opieki długoterminowej.
Kulminacyjnym punktem konferencji "Opieka długoterminowa w Polsce - dzisiaj i jutro" było wręczenie nagrody Koalicji za wieloletnią, aktywną działalność na rzecz osób starszych, niesamodzielnych i przewlekle chorych. W tegorocznej edycji wydarzenia otrzymał ją prof. Piotr Błędowski. Ekonomista, polityk społeczny i gerontolog. W swojej bogatej karierze był między innymi doradcą Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, doradcą Senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej oraz przez dwie kadencje przewodniczącym Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego.
Konferencja rozpoczęła się panelem: "Wyzwania opieki długoterminowej w okresie demograficznej implozji", gdzie uczestnicy zastanawiali się nad możliwymi kierunkami polityki zdrowotnej, społecznej i senioralnej uwzględniającej postępujące zmiany w struktury demograficznej Polski. Według publikowanych prognoz oraz przy założeniu utrzymania się bardzo niskiego wskaźnika zastępowalności pokoleniowej, należy się liczyć, że do 2050 roku struktura demograficzna będzie się jedynie pogarszać.
Każda osoba z niepełnosprawnością korzystająca z respiratora lub koncentratora tlenu będzie mogła otrzymać refundację z PFRON-u za zużyty prąd, która wyniesie 100 zł miesięcznie. To deklaracja Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Wprowadzone kryterium, uzależniające przyznanie bonu przede wszystkim od posiadania orzeczenia o niepełnosprawności wyklucza znaczną grupę pacjentów korzystających w ramach systemu ochrony zdrowia z respiratora lub koncentratora tlenu w warunkach domowych.
Dr hab. n. med. Cezary Pakulski, lekarz i członek Kolegium Ekspertów Instytutu Strategie 2050, twierdzi, że wie, co należy zrobić, aby szpitale nie były przechowalnią dla seniorów - zapowiada przy tym, że wprowadzenie zaproponowanych przez niego zmian poprawi finanse jednostek ochrony zdrowia, w których osoby starsze, niewymagające leczenia szpitalnego, zajmują łóżka. Chodzi o współpłacenie.
W obliczu demograficznej implozji oraz rosnącej średniej długości życia - struktura naszego społeczeństwa zmienia się w tempie, które z każdym następującym rokiem wywierać będzie coraz większy wpływ na funkcjonowanie opieki długoterminowej w Polsce. Seniorzy coraz częściej pozostają samotni, kolejki do specjalistycznej opieki wydłużają się, a ich najbliżsi, z różnych przyczyn, mogą poświęcić im coraz mniej czasu. O tym i innych wyzwaniach, z jakim mierzyć się muszą już dzisiaj interesariusze w sektorze opieki długoterminowej będziemy dyskutować podczas szóstej edycji konferencji: "OPIEKA DŁUGOTERMINOWA W POLSCE - DZISIAJ I JUTRO", która odbędzie się w dniach 21 - 22 listopada 2024 roku w Warszawie.
Do szpitali trafiają osoby starsze, które nie wymagają hospitalizacji, z kolei seniorzy po leczeniu szpitalnym nie są odbierani przez bliskich - podnosi RPO. W odpowiedzi minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz poinformowała o pracach nad poprawą dostępu do opieki długoterminowej.
Na stronie Sejmu RP opublikowno interpelację nr 6058 posła Krzysztofa Piątkowskiego do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie programu "Opieka 75+".
Na stronie Sejmu RP opublikowno interpelację nr 6037 posłanki Marceliny Zawiszy do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie prac nad ustawą o asystencji osobistej.