Domowa wentylacja mechaniczna, będąca jednym z kluczowych elementów opieki nad osobami z przewlekłą niewydolnością oddechową, stanowi temat, który wymaga pilnych działań systemowych. Dyskusje na temat przyszłości tego świadczenia były jednym z punktów konferencji Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”, która odbyła się w listopadzie 2024 roku. Podczas panelu zatytułowanego: „Wentylacja mechaniczna domowa – nowy model świadczenia”, eksperci i przedstawiciele kluczowych instytucji systemu ochrony zdrowia w Polsce podjęli próbę wypracowania rozwiązań, które mają zapewnić lepszy dostęp i wyższą jakość świadczeń dla pacjentów wymagających respiratoterapii.
Rada Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta apeluje do decydentów o wprowadzenie obowiązkowego przedmiotu "edukacja zdrowotna" w szkołach. Organizacje z nadzieją przyjęły projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej, który zakłada utworzenie tego przedmiotu. Pod apelem podpisała się także Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym".
21 stycznia odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia, którego tematem były innowacyjne rozwiązania w opiece paliatywnej. Rozmawiano o sytuacji kadrowej personelu medycznego w tej dziedzinie, najpilniejszych działaniach organizacyjnych ze strony resortu i Narodowego Funduszu Zdrowia, aby usprawnić opiekę nad pacjentem.
Ministerstwo Zdrowia wspólnie ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i Komisją Europejską (DG SANTE) oficjalnie rozpoczęło projekt European Nursing Action. To międzynarodowe przedsięwzięcie ma pomóc rozwiązać problem niedoboru pielęgniarek w Unii Europejskiej i państwach stowarzyszonych poprzez zachęcanie nowych osób do wyboru pielęgniarstwa i zatrzymanie w nim tych, które już pracują. - Dla nas to jest światło w tunelu - mówi Mariola Łodzińska, prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.
Asystencja osobista ma umożliwić precyzyjne kierowanie usług do osób z niepełnosprawnościami, tak aby były one adekwatnie do potrzeb. Prace nad projektem nie zostały jednak jeszcze ukończone. Część proponowanych założeń budzi wątpliwości.
Przedłużoną do końca kwietnia Profilaktykę 40 Plus zastąpi program "Moje zdrowie" - ogłosiła ministra Izabela Leszczyna. Jak zapowiedziała, nowy program obejmie pacjentów już od 18. roku życia. Potwierdziła też wprowadzenie do Programu profilaktyki raka szyjki macicy nowoczesnych testów HPV HR.
W 2025 roku zmieniają się zasady świadczenia wspierającego. Pieniądze będą dostępne dla większej liczby osób, zmieni się również wysokość wypłat. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej odpowiada na pytania dotyczące świadczenia, m.in., czy komisje będą odbierały orzeczenia o niepełnosprawności.
Ustawa rozszerzająca dostęp do recept na darmowe leki wróciła z Senatu do Sejmu. Posłowie odrzucili poprawki senatorów. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
Rzecznik Praw Obywatelskich występuje do NFZ, PFRON i RPP w sprawie barier w dostępie do świadczeń zdrowotnych dla osób z niepełnosprawnościami. Zwraca uwagę na brak systemowych rozwiązań oraz konieczność równego traktowania pacjentów.