Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy zdrowia, spokoju ducha, rodzinnego ciepła oraz nadziei, która daje siłę w codziennym życiu.
Osoby z niepełnosprawnościami wciąż nie mogą wypożyczyć z centralnej wypożyczalni nowoczesnych technologii asystujących ani wózków ręcznych, ani elektrycznych - choć te pierwsze miały być dostępne w listopadzie ubiegłego roku. Skończyły się też łóżka rehabilitacyjne, a nierozpatrzone wnioski wiszą miesiącami w systemie.
Mimo wielu apeli i próśb kierowanych od kilku lat do rządzących i parlamentarzystów, sytuacja sektora opieki długoterminowej zamiast się poprawiać, wciąż się pogarsza. W kolejce do zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i pielęgniarskiej opieki domowej czeka już ponad 20 tysięcy przewlekle chorych, niepełnosprawnych i niesamodzielnych osób, a jeśli nic się nie zmieni, wkrótce dołączą do nich pacjenci wymagający wentylacji mechanicznej w warunkach domowych.
Szereg podmiotów, które ocenialiśmy, wykonało działania przygotowujące i to bardzo cieszy - podkreśla Krzysztof Różanowski, dyrektor Departamentu Oceny Inwestycji Ministerstwa Zdrowia, mówiąc o dotychczasowym przebiegu alokacji środków z Krajowego Planu Odbudowy. Jego zdaniem placówki powinny zdążyć z wydatkowaniem pieniędzu z KPO i zakończeniem inwestycji we wskazanym czasie.
1 marca zmienił się limit świadczeń, które mogą otrzymywać osoby ubiegające się o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Tym samym łączna kwota nie może przekroczyć 2 552,39 zł.
Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym", Instytut Senioralny Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, Polskie Towarzystwo Gerontologiczne, Polskie Towarzystwo Opieki Farmaceutycznej oraz Stołeczne Centrum Opiekuńczo-Lecznicze serdecznie zapraszają na wydarzenie "SENIOR CAFE. OPTYMALIZACJA OPIEKI DŁUGOTERMINOWEJ". Spotykamy się 23 kwietnia (środa) o godzinie 11.00 na terenie Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego w Warszawie, przy ulicy Mehoffera 72/74. WSTĘP WOLNY.
Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na interpelację poselską nr 8424, dotyczącą dostępności lekarzy geriatrów oraz realizacji obietnic wyborczych w zakresie opieki nad osobami starszymi przedstawiło szeroki zakres działań systemowych, legislacyjnych i inwestycyjnych. W związku z postępującym starzeniem się społeczeństwa i rosnącym zapotrzebowaniem na opiekę geriatryczną oraz długoterminową, Minister Zdrowia powołał w czerwcu 2024 roku Zespół ds. organizacji profilaktyki i opieki zdrowotnej dla osób starszych.
W odpowiedzi na interpelację nr 8400 złożoną przez posła Kamila Wnuka w sprawie polityki senioralnej, Minister do spraw Polityki Senioralnej przekazała informację na temat aktualnie prowadzonych działań w tym zakresie. Zgodnie z przedstawionymi wyjaśnieniami, trwają prace nad stworzeniem kompleksowej polityki senioralnej, której celem jest zapewnienie osobom starszym odpowiedniego poziomu opieki, wsparcia i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.
W odpowiedzi na interpelację poselską nr 8356 poseł Krystyny Skowrońskiej w sprawie wyceny świadczeń pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej, Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że najbliższe podwyższenie wyceny tych świadczeń planowane jest na lipiec 2024 roku. Zmiana ta nastąpi poprzez wzrost ceny punktu rozliczeniowego, zgodnie z rekomendacją Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), w związku z koniecznością uwzględnienia skutków ustawy o najniższym wynagrodzeniu zasadniczym w podmiotach leczniczych.