kwi 12, 2019

Koalicja o nowym wzorze zlecenia na wyroby medyczne

Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym" skierowała do Ministra Zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego swoje stanowisko w sprawie ogłoszonego Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 marca 2019 r. w sprawie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz zlecenia naprawy wyrobu medycznego.

Jak zaznaczyliśmy, członków Koalicji niepokoją utrudnienia, które wiążą się z wprowadzeniem nowego wzoru zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Do najczęściej wskazywanych należą:

  • Więcej pól do uzupełnienia w nowym wzorze zlecenia.

Nowy wzór zlecenia zawiera bardzo dużo stron do uzupełnienia, znacznie więcej danych jest wymagane do wpisania niż dotychczas, co znacznie wydłuży obsługę w sklepie medycznym na czym ucierpią pacjenci zmuszeni do oczekiwania w długich kolejkach. Jest też ogromne ryzyko, że osoby odbierające w imieniu pacjenta nie otrzymają wyrobu medycznego w sklepie medycznym lub w aptece, z uwagi na brak wymaganego upoważnienia.

  • Zlecenie 7-stronicowe.

Dotychczas zlecenie miało 2 strony, gdzie lekarz wypełniał tylko 1 stronę. Nowe zlecenie jest bardzo obszerne, wystawienie tego zlecenia zajmie znacznie więcej czasu niż dotychczas. Wizyta u lekarza jest przewidziana na 15 minut. Nie ma możliwości wypełnienia w tym czasie tylu wymaganych danych na zleceniu a musi pozostać też czas na zbadanie pacjenta i wypisanie innych dokumentów typu recepta, skierowanie, zwolnienie lekarskie. Wydłuży się również obsługa pacjenta w aptece i sklepie medycznym.

  • Upoważnienie do odbioru wyrobu medycznego.

Wprowadzenie konieczności upoważnień do odbioru będzie dodatkowym utrudnieniem dla pacjenta. Bardzo często odbioru dokonują osoby trzecie, gdyż stan zdrowia pacjenta nie pozwala mu na wizytę w sklepie lub po prostu korzystają z pomocy sąsiadów, wnuków czy dzieci. W nowym rozporządzeniu nie znajdujemy również odpowiedzi na pytanie, jakie rozwiązanie proponuje Ministerstwo Zdrowia w przypadku pełnomocnictw udzielanych przez osoby niesamodzielne intelektualnie.

  • Realizacja zlecenia drogą wysyłkową.

Od 1 lipca br. realizacja zleceń na wyroby comiesięczne będzie możliwa, ale NFZ w swoim projekcie zarządzenia pominął dotychczasowy zapis mówiący o tym, że osoba odbierająca przesyłkę z wyrobami medycznymi jest zobowiązana do potwierdzenia odbioru na odrębnym dokumencie będącym potwierdzeniem odbioru paczki. Dodatkowo w projekcie zarządzenia jest mowa o tym, że potwierdzenia odbioru wyrobu medycznego u świadczeniodawcy, czyli w sklepie medycznym dokonuje pacjent lub osoba upoważniona. Jest to nielogiczne, bo jak można otrzymać zaopatrzenie drogą wysyłkową przy jednoczesnym potwierdzeniu odbioru zaopatrzenia w sklepie medycznym?

  • Potwierdzanie zleceń przez NFZ.

Od 1 lipca br. uprawnieni lekarze i pielęgniarki będą musieli wystawiać zlecenia za pośrednictwem serwisów internetowych lub usług informatycznych NFZ. Natomiast jeśli lekarz/pielęgniarka z jakichś powodów nie połączą się z dedykowanym serwisem, to mogą wystawić zlecenie ręcznie, ale wtedy pacjent z każdym takim zleceniem musi udać się do oddziału wojewódzkiego NFZ, aby potwierdzić zlecenie. Do tej pory pacjenci zaopatrujący się comiesięcznie tylko raz lub dwa razy w roku musieli udać się do NFZ, aby otrzymać kartę zaopatrzenia (można też uzyskać kartę listownie, wystarczy, ze pacjent wyśle zlecenie do NFZ). Po 1 lipca każde zlecenie wypisane długopisem będzie wymagało wizyty pacjenta w NFZ, co jest bardzo dużym utrudnieniem.

Z pełną treścią stanowiska Koalicji można zapoznać się tutaj.


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas